Funkcjonalny gabinet w nowoczesnym stylu
Lokalizacja gabinetu zależy od jego funkcji. Gabinet, który będzie także naszym biurem, w którym będziemy przyjmować interesantów - warto urządzić w pobliżu drzwi wejściowych lub wręcz zapewnić osobne wejście. Pokój łączący funkcje pracowni komputerowej i domowej biblioteki, z którego będą korzystać wszyscy domownicy, najlepiej urządzić w centrum dziennego życia rodziny.
Natomiast, jeśli pracujemy w domu i zależy nam na ciszy i spokoju - lepiej przenieśmy gabinet w strefę mniej uczęszczaną przez resztę rodziny, np. na poddasze. Oczywiście, inaczej swoje miejsce pracy zorganizuje plastyk, a inaczej księgowy, ale w gabinecie nie powinno zabraknąć biurka, wygodnego krzesła, fotela z lampą do czytania, półek na książki, czy komputera.
Jeśli większość czasu spędzamy przy komputerze, pomyślmy o wysuwanym blacie na klawiaturę i wyborze odpowiedniego siedziska. Najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo się przesuwać. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia pod plecy.
Trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Monitor stawiamy bokiem do okna. Lampkę ustawiamy po lewej stronie dla osoby praworęcznej, a z prawej dla leworęcznej. Na klawiaturę powinno padać światło o większym natężeniu, natomiast jaskrawość świecącego ekranu monitora trzeba zrównoważyć słabszymi lampkami, umieszczonymi w jego pobliżu.
Jeżeli nasz pokój do pracy jest jednocześnie domową biblioteką, będziemy potrzebować dużo miejsca na książki. Najlepiej ustawiać je na półkach chronionych szklanymi drzwiczkami, Wtedy kurz, chętnie zbierający się na papierze, nie ma do nich dostępu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami bogatego księgozbioru, warto w gabinecie zabudować półkami całe ściany po sufit - w ten sposób rozwiążemy problem miejsca na kolejne nabytki... przynajmniej na jakiś czas.