Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia Wiednia, Weil am Rhein, Londynu i Warszawy.

Trzy dekady designu 

Vitra Design Museum zostało otwarte w Weil am Rhein w listopadzie 1989 roku. Kilka dni później runął Mur Berliński. Teraz, upamiętniając te wydarzenia, muzeum przygotowało wystawę poświęconą designowi ostatnich 30 lat. Odbędziemy tu podróż przez zdominowane tendencją do redukcji i prostoty lata 90. oraz rozwijane po roku 2000 eksperymenty z drukiem 3D i materiałami pochodzącymi z recyklingu. Spotkamy dzieła takich projektantów jak m.in. Jasper Morrison, Philippe Starck czy Hella Jongerius.

„After the Wall: Design since 1989”, Vitra Design Museum, Schaudepot, Weil am Rhein, do 23 lutego 2020, www.vitra.com

Emeco, 111 Navy Chair, 2010, © Emeco

Sugestywne wizje

Basia Bańda to jedna z najciekawszych postaci polskiej sceny artystycznej, której intymna twórczość skupia się na tematyce cielesności, seksualności i podświadomości. Jej ulubionymi kolorami od lat są róż, czerwień i biel. Prezentowana w Galerii Monopol wystawa pod tytułem "Morze i góry" jest prezentacją najnowszych prac artystki, powstałych na przestrzeni ostatnich lat.

W pracach tych Bańda odchodzi od charakterystycznej dla siebie figuracji w stronę malarstwa abstrakcyjnego. Obrazy pozostają jednak w bliskim związku z naturą. Odniesienia do natury są tu raczej symboliczne, niedosłowne, odbierane podświadomie. Obserwacja przyrody jest pretekstem do badania relacji między człowiekiem a florą i fauną. Efemeryczne, delikatne plamy barwne i organiczne kształty stanowią subtelną, a zarazem wyrazistą wizję.

„Basia Bańda. Morze i góry", do 31 stycznia 2020, Galeria Monopol, Warszawa, www.galeriamonopol.pl

Basia Bańda, „Morze, góry”, 2018, ekolina na płótnie, 90 x 90 cm, dzięki uprzejmości Galerii Monopol

Światłem malowane

Tate Modern zaprasza na ekspozycję niezwykłych prac Dory Maar, jednej z najważniejszych przedstawicielek surrealistycznej fotografii. Pokazano ponad 200 zdjęć i fotomontaży, nie tylko odważnych eksperymentów artystycznych, ale także zleceń komercyjnych i fotografii dokumentalnych.

„Dora Maar”, Tate Modern, Londyn, do 15 marca 2020, www.tate.org.uk

Bez tytułu, 1933, fotografia, odbitka żelatynowo-srebrowa, 24 x 18,3 cm, Harvard Art Museums/Fogg Museum, Richard and Ronay Menschel Fund for the Acquisition of Photographs

Spotkanie z mistrzem

Wiedeńska Albertina posiada największą na świecie, liczącą ponad 140 obiektów, kolekcję prac Albrechta Dürera. Teraz ich wybór, uzupełniony dziełami i dokumentami wypożyczonymi z międzynarodowych galerii, możemy zobaczyć na wystawie poświęconej temu największemu mistrzowi niemieckiego renesansu. To wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć wybór obrazów oraz wspaniałe prace na papierze: rysunki i akwarele, które ze względów konserwatorskich publicznie prezentowane są niezwykle rzadko.

„Albrecht Dürer”, The Albertina, Museum, Wiedeń, do 6 stycznia 2020, www.albertina.at

Albrecht Dürer „Zając”, 1502 akwarela, © Muzeum Albertina w Wiedniu