Pomimo iż trawa sama w sobie nie posiada opinii rośliny ozdobnej, jednak szczególne jej odmiany z powodzeniem mogą występować w tej właśnie kategorii. Spośród tychże właśnie traw, pełniących bardziej rolę ozdobników naszych ogrodów niż po prostu zielonego terenu, na czoło wysuwa się wyjątkowo piękny i zdrowo wyglądający pióropusz. To trawa o tajemniczej nazwie Miskant. Co trzeba o niej wiedzieć aby cieszyć się widokiem olśniewających soltier czy też rabat? Jak dbać, kiedy najlepiej sadzić oraz jakie są najpopularniejsze odmiany trawy Miskant? Wszystkich tych informacji dowiesz się z niniejszego artykułu. Miłej lektury.

Odpowiedni czas na sadzenie traw

Zakładając ogród lub dbając o jego piękno, zawsze na pierwszym miejscu powinna być pielęgnacja oraz właściwe podejście do poszczególnych roślin. Zwłaszcza do tych, które na co dzień żyją w zupełnie innym klimacie, natomiast u nas pojawiły się gościnnie. Chodzi głównie o warunki atmosferyczne i ich niekorzystny wpływ na niektóre rośliny. Trawy, zazwyczaj zimą przeżywają wyjątkowo ciężki czas. Kiedy więc najlepiej posadzić nową trawę ozdobną?

Zdecydowana większość wszystkich traw ozdobnych sprzedawana jest w specjalnych doniczkach. Doniczki te zapewniają korzeniom traw odpowiednie warunki bytowania co właściwie zapewnia możliwość sadzenia tych traw niemal o każdej porze roku. Nieco inaczej wygląda sytuacja z roślinami i trawami przybywającymi do nas z krajów o odmiennym do naszego klimacie. Tamtejsze rośliny przyzwyczajone do ciepła, najlepiej sadzić wiosną. W ten sposób zmniejsza się niemal do minimum prawdopodobieństwo przemarznięcia rośliny. Jest to o tyle ważne gdyż uniknięcie tej sytuacji spowoduje szybszy rozrost oraz lepsze ukorzenienie się rośliny.

Wiosna to na szczęście nie jedyny czas sadzenia traw. Kiedy już zdarzy się nam zasadzić ją jesienią, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed potencjalnym mrozem poprzez przykrycie rośliny liśćmi lub specjalną włókniną. Ochrona taka zapewnia trawom zdobnym większe szanse przetrwania zimy.  

Miskanty jako gatunek traw ozdobnych

Trawy ozdobne popularnie zwane miskantami pochodzą z południowo - wschodniej Azji. Na dobre zdążyły się już zadomowić w klimacie europejskim i z powodzeniem służą jako rośliny upiększające nasze ogrody, szczególnie te o charakterze nieco dzikim i fantazyjnym. Ta zwiewność oraz fantazyjny wygląd wprowadzają do ogrodu poczucie dynamiki współgrającej z wyjątkową harmonią. Trawy miskanty pozwalają na tworzenie przeróżnych, wyszukanych aranżacji w rabatach, skalniakach czy też jako puszysty pióropusz.

Do najpopularniejszych odmian miskantu należy miskant cukrowy. Ten gatunek trawy sprawdzi się najlepiej w parkach oraz wyjątkowo dużych ogrodach. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż roślina ta ma tendencje dominowania nad innymi roślinami przez co z łatwością może je obrosnąć i zagłuszyć.

Miskant chiński natomiast zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w domowej uprawie. Nie dość że posiada on stosunkowo długi okres kwitnienia bo od sierpnia do października, to jego wysokość może sięgać nawet dwóch metrów i jest dodatkowo ozdobiony przewieszającymi się liśćmi. Miskant chiński w zależności od odmiany może poszczycić się kwiatami o różnorakiej barwie. Począwszy od srebrzystych a skończywszy na różowoczerwonych dodatkowo udekorowanych pasiastymi liśćmi.

Spośród odmian miskanta chińskiego możemy wyróżnić odmianę Yakushima Dwarf o stosunkowo niedużej wysokości traw sięgającej 80, 90 cm., Little Zebra o podobnych rozmiarach czy też Adagio, Kleine Silberspinne, Morning Light czy też Silver Stripe.

Uprawa miskantów w ogrodzie

Miskant wbrew pozorom nie sprawia żadnych problemów podczas uprawy. Są to rośliny wyjątkowo odporne na szkodniki oraz choroby. Lubią ziemię uprzednio wykompostowaną oraz częste i obfite podlewanie, choć już po zakorzenieniu wykazują zwiększoną odporność również na suszę. Nie lubią za to gleby zbitej i słabo przepuszczalnej. Najlepiej gdy miejscem bytności trawy miskant jest miejsce nasłonecznione.

Cień natomiast może wpływać na roślinę niekorzystnie przez co stanie się ona wiotka i pokładająca się. Trawy typu miskant zdecydowanie najlepiej przycinać wiosną, między marcem i kwietniem. Zabieg ten pozwoli roślinie szybciej wzrastać oraz wypuszczać nowe pędy. Rozmnażanie rośliny dokonuje się poprzez rozdzielenie kęp. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Tak podzielone kępy, należy obficie podlewać aż do momentu zakorzenienia się.

Gdzie najlepiej sprawdzą się miskanty?

Jako że trawy miskanty w dużym stopniu mają zdolności osuszania gleby wokół siebie, najlepiej w ich towarzystwie sadzić rośliny bardziej odporne na wysuszanie a dodatkowo o mniejszych wymaganiach dotyczących rodzaju gleby. Jesień to pora największej aktywności traw. Miskanty w tym czasie cieszą oko nie tylko swoim oryginalnym kwiatostanem ale również zmienną kolorystyką. Najlepiej i najefektowniej trawy te wyglądają w rabatach oraz soltierach lub jako naturalne ogrodzenie posesji dzięki swoim rozmiarom dochodzącym nawet do 2,3 metrów wysokości.