Grubosz to roślina, która często gości na domowych parapetach. Niegdyś bardzo popularny i spotykany w większości polskich domów, trzymany ze względu na swoją nazwę jako talizman, mający przynieść szczęście, później nieco zapomniany - a obecnie coraz częściej gości jako ozdoba nowoczesnych salonów.

Drzewko szczęścia - pochodzenie

Grubosz jajowaty, inaczej popularne drzewko szczęścia, to roślina gruboszowata, pochodzi ona z Afryki Południowej. Jest sukulentową, wiecznie zieloną byliną. W swoim naturalnym środowisku osiąga wymiary nawet 4 m wysokości, w domowej hodowli drzewka szczęścia dorastają do 1 m wysokości, charakteryzuje się stałymi rocznymi przyrostami.

Roślina ceniona jest ze względu na jej grube, mięsiste i błyszczące liście o jajowatym kształcie. Kwitnie drobnym kwiatem i występuje w kolorze białym lub różowym u roślin starszych, rosnących w miejscach o szczególnie dobrym dostępie do światła słonecznego. W domach zakwitają jedynie wieloletnie egzemplarze - zazwyczaj te, które lato spędzają na balkonie lub tarasie. Wygląd drzewka jest niezwykle dekoracyjny, już małe ukorzenione sadzonki prezentują się pięknie, przypominają miniaturowe drzewka o grubym pniu.  

Nazwa rośliny - skąd się wzięła?

Okazuje się, że przyjęta nazwa "drzewko szczęścia" ma znaczenie przede wszystkim marketingowe. Na parapetach polskich okien bowiem roślina gościła już przed wieloma laty, obecnie znów staje się popularna. W innych krajach handlowe nazwy tego sukulentu również nawiązują do określeń związanych z bogactwem - ″Dollar Plant″ w USA lub pomyślnością - ''nefrytowe drzewko'' w Japonii. Czy faktycznie jednak przynosi szczęście? Z pewnością może okazać się szczęśliwą rośliną dla tych domowników, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu - ma w tym względzie bowiem dużą tolerancję.

Jakie wymagania ma grubosz?

Roślinie przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Podstawa to dobrze nasłonecznione miejsce. Zbyt mała ilość światła niekorzystnie wpłynie na kształt oraz kolor liści rośliny. Zaleca się uprawę grubosza w oknie południowym w ten sposób, żeby dzienna dawka promieni słonecznych była dostatecznie duża - przynajmniej cztery godziny dziennie. Roślinie należy też zapewnić temperaturę w przedziale od 22 do 10 stopni Celsjusza. Wyższe, a w szczególności niższe mogą jej szkodzić.

Konieczne jest też odpowiednie podłoże. Drzewko szczęścia preferuje glebę luźną - zaleca się stosowanie mieszanek przygotowanych specjalnie z myślą o kaktusach i sukulentach Dobre warunki zostaną zapewnione roślinie również poprzez zastosowany drenaż, do gleby nie należy dodawać torfu.

W jaki sposób pielęgnować drzewko szczęścia?

Pielęgnacja rośliny to przede wszystkim regularne jej nawożenie. Należy je wykonywać co cztery tygodnie, w okresie od wiosny do jesieni. Przesadzania wymagają młode rośliny - później wymienia się tylko wierzchnią warstwę ziemi. Ta wytrzymała roślina nie znosi nadmiaru wilgoci, w taki sposób właśnie można niepostrzeżenie skrócić jej żywot.

Zaleca się więc obfite podlewanie około raz na dwa tygodnie lecz dopiero wówczas, gdy roślina ma już całkowicie wysuszone podłoże, nieźle znosi również suche powietrze. Grubosza rozmnaża się zwykle w lekko wilgotnym piasku z fragmentów pędów, ale najlepiej starszych i nieco zdrewniałych. Najlepszą porą na rozmnażanie jest wiosna lub lato. Obcięte części należy pozostawić kilka dni na powietrzu, aby rany zaschły.

Bogactwo odmian

Grubosze to wyjątkowo zróżnicowana grupa roślin. Zadziwia zwłaszcza ich rozmaitość kształtów oraz faktur liści. Mają pewien swoisty styl, często tworzą wałeczkowate pędy. Charakterystyczne jest też naprzeciwległe krzyżowe ułożenie liści, często są one zrośnięte szerokimi podstawami. Niektóre gatunki pokrojem przypominają niskie drzewka lub krzewy, inne natomiast płożą się lub rozrastają poduchowato.

Dla kogo drzewko szczęścia?

Z pewnością roślina ta będzie dobrą propozycją dla osób, które cenią sobie tradycyjnie uprawiane rośliny doniczkowe. Wspaniale nadaje się również jako pierwsza roślina dla osób początkujących, posiada dużą tolerancję na błędy, które każdemu mogą się przytrafić. Możliwość formowania pokroju na kształt drzewka bonsai sprawia, że podoba się również estetom.