Pandemia COVID-19 pokazała nam, że regularne sprzątanie jest potrzebne, aby utrzymać zdrowe środowisko domowe.

Znaczący wzrost liczby osób, które zabierają się do sprzątania dopiero wtedy, gdy widzą kurz, stanowi powód do niepokoju, jako że wiele elementów kurzu - m.in. bakterie, odchody roztoczy kurzu domowego i pyłki - ma mikroskopijne rozmiary, więc nie da się ich dostrzec gołym okiem.

Tegoroczne globalne badanie dotyczące kurzu The Dyson Global Dust Study 2023 sugeruje, że wraz ze znoszeniem obostrzeń pandemicznych nasze sprzątanie staje się coraz bardziej selektywne. 55% ankietowanych Polaków przyznało, że sprząta jedynie wtedy, gdy w domu pojawia się widoczna warstwa brudu - to o 21% więcej niż rok temu. Co więcej, tylko 41% badanych zadeklarowało, że sprząta regularnie według ustalonego grafiku - ten odsetek spadł o 15% w stosunku do poprzedniego roku, co również wskazuje na to, że mniej konsekwentnie dbamy o porządki.

Mamy nadzieję, że wyniki tegorocznej edycji badania będą dalszą zachętą dla ludzi do zastanowienia się, co może znajdować się w kurzu domowym i jak może on wpływać na samopoczucie domowników. Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest korzystanie z odkurzacza z filtracją i uszczelnieniem - jedynie wtedy możemy mieć pewność, że zebrany brud pozostanie w środku.