Zadbany trawnik stanowi idealne dopełnienie przydomowego ogrodu. Wymaga jednak regularnej i przemyślanej pielęgnacji.

Powinniśmy wybierać mieszankę nasion, która nadaje się do danej gleby, klimatu i obciążeń mechanicznych. Regularne koszenie w okresie od wiosny do końca jesieni pomaga trawie tworzyć nowe pędy podziemne i naziemne oraz liście. Zapewnia też idealną gęstość, a jednocześnie utrudnia rozprzestrzenianie się chwastów.

Zachowanie optymalnej wysokości cięcia pozostawia roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych i zapobiega jej wysychaniu. Trawnika nigdy nie wolno kosić zbyt krótko. Idealna wysokość wynosi od 3,5 do 5 cm. Wysoką trawę trzeba skracać stopniowo, za każdym razem maksymalnie o 1/3 długości źdźbeł. Trawnik lepiej jest podlewać rzadziej, ale za to obficie. 

Nawadnianie powinno się odbywać w porach, kiedy nie występuje intensywne nasłonecznienie. Stosowanie nawozów wymaga dopasowania ich składu do rzeczywistego zapotrzebowania trawnika na składniki odżywcze. Nawożenie wiosenne powinno dostarczać azot, natomiast jesienne potas.

Zrównoważoną alternatywą dla naturalnego nawozu jest regularne mulczowanie - można w tym celu zastąpić tradycyjną kosiarkę robotem koszącym. Proces ten łączy w sobie trzy ważne etapy pielęgnacji trawnika - koszenie, utylizację skoszonej trawy i nawożenie. Trawnik powinno się raz lub dwa razy w roku poddawać wertykulacji. Z darni trzeba regularnie usuwać ciała obce i chwasty. Całoroczna pielęgnacja wymaga sporych nakładów pracy, ale tylko w ten sposób uda nam się stworzyć trawnik doskonały.