Na rynku mamy spory wybór różnego rodzaju parasoli ogrodowych. Szukając ochrony słonecznej dla naszego kącika wypoczynkowego, piaskownicy dzieci czy stołu na tarasie, trzeba najpierw określić wielkość przestrzeni, którą chcemy zasłonić. Dobre zwymiarowanie będzie kluczowe w podejmowaniu decyzji, czy zdecydujemy się na tradycyjny parasol, czy może na coś większego, np. pergolę czy rodzaj namiotu.

Na małych przestrzeniach - np. wąskich balkonach - polecam parasole półokrągłe, które mają kształt czaszy i podstawy ścięty, dzięki czemu można przystawić je do ściany, optymalizując zagospodarowanie przestrzeni. Na małym balkonie mogą też sprawdzić się parasole typowo plażowe. Bardziej przestronne tarasy pozwalają na użycie parasola nieco większego, i tu mamy do wyboru kilka modeli.

W moim odczuciu te na asymetrycznej sztycy, z regulowaną czaszą, są bardzo wygodne, ponieważ nie przeszkadzają podczas korzystania z mebli ogrodowych i dają możliwość ustawiania czaszy w zależności od kąta nasłonecznienia. Warto wybrać parasol z tkaniny mającej od spodu powłokę UV. Promienie słoneczne w mniejszym stopniu przenikają przez taki materiał, co wpływa na większe zacienienie i mniejsze nagrzewanie. Wygodnym rozwiązaniem jest korbka pozwalająca na łatwe zwijanie parasola.

Przy okazji - kupując parasol przemyślmy też, gdzie będziemy trzymać go w czasie zimy. Niektóre parasole mają wbudowane LED-y. Na przykład model Sonora z Leroy Merlin posiada LED-y na żebrach, od góry ładowane przez panel solarny. Po zmroku mamy więc dodatkowo oświetlenie czaszy.

W przypadku naprawdę dużych przestrzeni, np. na patio, warto rozważyć montaż pergoli, zwanej też handlowo pawilonem ogrodowym. Produkt ten cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Pergole mogą mieć tzw. dach tkaninowy (zsuwany), który na zimę można zdjąć.

Jeszcze inna grupa produktów to pergole z dachem trwałym, np. aluminiowym, który jest regulowany. Można jego "żaluzje" zamknąć i wtedy działa jak klasyczna ochrona przed opadami. Uchylone listwy przepuszczają zaś nieco słońca. Ulubione modele naszych klientów to Persela, Odysea, Clima. Są to jednak instalacje duże, o wymiarach 3x4 3x6 m.

Jeszcze 2-3 lata temu nie było takiej oferty pergoli na rynku DIY, obecnie mamy boom na pergole. Ludzie coraz częściej ze względu na nieprzewidywalną pogodę potrzebują zadaszenia stałego, a do pergoli można dokupić ścianki boczne panelowe i ścianki boczne i markizy - m.in. by zapewnić prywatność.

Parasol Kazuar ma bardzo dużą powierzchnię, która sprawdza się na patio, gdy potrzeba zacienić spory kąt jadalniany. Poszycie tego modelu umieszczone jest z boku konstrukcji, co pozwala na stuprocentowe wykorzystanie zacienionej przestrzeni. Ze względu na zwiększoną średnicę czaszy, konieczne jest zastosowanie w nim dodatkowego obciążenia podstawy. LEROY MERLIN