Nawet jeśli w ostatnich dwudziestu latach ogłaszano wielokrotnie nadejście epoki wirtualnej, artyści nie przestają dokumentować rzeczywistości politycznej, społecznej i ekonomicznej. Także ci, którym nie przylepia się etykietki "sztuka zaangażowana".

Organizowany przez CSW Zamek Ujazdowski trzyletni program "Postdokument" łączy ekspozycję najciekawszych fotografii i filmów dokumentalnych oraz literatury faktu z prezentacją szerszego kontekstu teoretycznego.

"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" to pierwsza w ramach tego projektu wystawa fotografii Polski okresu transformacji ustrojowej, widzianej przez krajowych i zagranicznych autorów jako pełen napięć, wciąż nieukończony proces.

Prezentowane zdjęcia najsłynniejszych fotografów polskich (Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedentahl, Tomasz Tomaszewski, Wojciech Wieteska) pokazują kraj ogarnięty kryzysem ekonomicznym, społecznym, kulturowym, poszukujący swojej tożsamości - rozciągnięty pomiędzy realnym socjalizmem i turbokapitalizmem.

Zaangażowane społecznie fotoreportaże (Maria Zbąska, Łukasz Trzciński, Maciej Pisuk) przeplatają się z pełnymi dystansu typologiami dokumentalnymi (Wojciech Wilczyk, Konrad Pustoła), tworząc unikalną panoramę polskiego społeczeństwa przełomu wieków.

Uznani fotografowie zagraniczni (Carl de Keyzer, Allan Sekula, Mark Power, Rineke Dijkstra, Zoe Leonard) rozszerzają horyzont myślenia o transformacji w Polsce po 1989 roku, pozwalając dostrzec jej dynamikę i specyfikę na tle zmian zachodzących globalnie.

"Świat nie przedstawiony" odnosi się także do toczonych w polskich mediach debat dotyczących zarówno roli fotografii w kulturze współczesnej, jak i stanu świadomości inteligencji polskiej po dwudziestu latach transformacji.