Wszyscy kochamy dobry design i architekturę Alvara Aalto, Miesa van der Rohe czy Eamsów, ale dopiero niedawno zaczęliśmy doceniać naszych polskich projektantów. Dlatego cieszymy się bardzo, że możemy zaprosić na wystawę dedykowaną twórczości Teresy Kruszewskiej - jednej z pionierek polskiego designu.

Katalog wystawy "Teresa Kruszewska. Architekt wnętrz. Twórczość"Na wystawie zobaczymy wypożyczone z kolekcji muzealnych i prywatnych modele mebli Teresy Kruszewskiej. Niemal 50-letniego dorobku projektantki nie sposób pokazać na jednaj wystawie, wybrano więc te najbardziej charakterystyczne, m.in.: krzesełko z 1952 roku zaprojektowane na zlecenie Spółdzielni Artystów ŁAD, fotel ogrodowy Tubus (1965) czy fotel Tulipan (1973).

Atrakcją są dwa krzesełka Muszelka, które wykonano specjalnie na tę wystawę według projektu Teresy Kruszewskiej z 1956 roku i pod jej nadzorem na Wydziale Architektury Wnętrz.

 - Najważniejszą zasadą w mojej pracy jest to, że zawsze testuję meble z dziećmi i z dorosłymi - mówi o swoich projektach Teresa Kruszewska. - Wszystkie moje produkty podporządkowane są ergonomii. Ważne jest, aby studenci wzornictwa przestrzegali tych zasad - projekty muszą wynikać z potrzeb realnego życia i zdać egzamin w realnym życiu.

- Cieszę się - dodaje artystka - że moje projekty wciąż zachowują aktualność jako prototypy, które mogę pokazywać studentom. W ten sposób pomagam im zrozumieć, na czym polega fizyczne, a nie tylko wirtualne podejście do problemów projektowania.

Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Pałac Czapskich-Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od Traugutta)
Wystawa czynna poniedziałek-piątek w godz. 12-18, sobota w godz. 11-16. Wstęp wolny.