Toruńska wystawa proponuje nam artystyczną podróż przez nowoczesne wielkomiejskie życie na drugiej już edycji wystawy "Człowiek w Wielkim Mieście" po jej zeszłorocznym sukcesie w Moskwie.

Podróż ta jest możliwa dzięki prezentowanym pracom z Kolekcji Sztuki UniCredit. Wystawa przedstawia symbiotyczny związek między środowiskiem miejskim i jego mieszkańcami, poczynając od XX wieku, analizuje również przestrzeń miejską, jako odzwierciedlenie współczesnego życia.

Wielkomiejską podróż rozpoczynamy od widoków z powietrza, by później zniżyć się do poziomu ulic, gdzie bohaterami są budynki i multikulturowy tłum. Następnie zagłębiamy się w "środowisko domowe", poznając intymną rzeczywistość mieszkańców, by na koniec oddać się marzycielskim i utopijnym wizjom miejskiego życia.

Na wystawę składają się prace malarskie, fotografie oraz instalacje, które ukazują osobiste wizje środowiska miejskiego najważniejszych artystów XX wieku, jak i współczesnych.

Wszystkie dzieła prezentowane na wystawie "Człowiek w Wielkim Mieście" są częścią Kolekcji Sztuki UniCredit i pochodzą z Austrii, Niemiec, Włoch, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Kolekcja Sztuki UniCredit liczy ponad 60 tysięcy prac i jest złożona z obrazów, rzeźb, instalacji, filmów wideo oraz zdjęć, z których wszystkie odzwierciedlają grupową tożsamość europejską.