Wystawa sztuki słowackiej prezentuje kolekcję ze zbiorów Muzeum Śląskiego - grafikę i szkło unikatowe dopełnione rzeźbami artysty Oto Bachoríka.

Patronat Czas na Wnętrze Wszystkie obiekty powstały w latach 80., kiedy to sztuka słowacka powoli wychodziła z izolacji czasów ustroju komunistycznego narzucającego ideologiczne cele i zadania.

Szczególnie reprezentowane jest na wystawie szkło artystyczne, które znacząco wyróżnia sztukę słowacką. Chlubi się ono wielowiekową tradycją i posiada doceniane na całym świecie walory artystyczne.

Jego uroda wynika z zastosowania rożnych technik formowania oraz barwienia szkła. Niektóre unikatowe obiekty wykonane są ze szkła optycznego i wykorzystują jego główne zalety - wysoką przejrzystość, krystaliczność i naturalne efekty załamywania światła.

Na wystawie prezentowane są także najnowsze prace, wśród których wyróżnić należy szkło Patrika Illa jednego z niezwykle interesujących współczesnych projektantów. Artysta tworzy ciekawe i zabawne formy szklane, które łączą funkcje dekoracyjne z użytkowymi.

Illa współpracuje z największymi hutami szkła w Słowacji i w Polsce, m.in. z hutą w Krośnie. Zwiedzając wystawę, mamy okazję poznać artystów słowackich dwu pokoleń i zachwycić się urodą i oryginalnością sztuki naszych południowych sąsiadów.