Sara Lipska (1882–1973) - wyjątkowa artystka, która zajmowała się rzeźbą i malarstwem, projektowała wnętrza, kostiumy i dekoracje teatralne oraz stroje, a także wykonywała ilustracje książkowe - jest właściwie nieznana w Polsce.

Nazwisko Sary Lipskiej można było dotychczas usłyszeć głównie w kontekście słynnego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Była jego uczennicą, muzą i matką ich córki. W 1912 roku wyjechała razem z nią do Paryża, skąd nie wróciła już do Polski.

W Paryżu Sara Lipska była związana z kręgami awangardy. Odnosiła duże sukcesy. Wystawiała na Salonach. Jej prace doceniano na paryskich wystawach światowych - zdobyła złote medale na "Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej" w 1925 roku oraz Międzynarodowej Wystawie "Sztuka i Technika w Życiu Współczesnym" w 1937 roku. Obracała się w świecie mody i środowiska teatralnego, pracując jako projektantka, rzeźbiarka i malarka.

Wielką pasją Sary Lipskiej było tworzenie mody i kostiumów. Współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi w paryskiej operze oraz z domem mody Maison Myrbor i Paulem Poiretem. Miała także własny butik z autorskimi projektami ubrań na Montparnassie, a później przy avenue des Champs-Elysées, który odwiedzały aktorki i rosyjskie arystokratki osiadłe w Paryżu.

Wystawa w Królikarni jest pierwszą w Polsce okazją poznania tej wyjątkowej postaci i jej bogatego, różnorodnego dorobku. Okazją przy tym niezwykle rzadką, bowiem większość prac Sary Lipskiej znajduje się w zbiorach francuskich muzeów i w kolekcjach prywatnych.

Warto też zaopatrzyć się w towarzyszący wystawie bogato ilustrowany katalog, który jest pierwszą publikacją na temat sztuki i życia Sary Lipskiej.