Retrospektywa prac cenionego za życia, acz zapomnianego po śmierci Stefana Norblina to pierwsza tak duża prezentacja dorobku tego artysty w Warszawie od czasów międzywojnia.

Na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie mamy niecodzienną okazję obejrzenia dzieł Stefana Norblina z polskich i zagranicznych kolekcji. Część swych zbiorów udostępniło m.in. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Wśród prezentowanych prac znajdziemy wiele plakatów, portrety wybitnych osobistości, grafikę użytkową, projekty wnętrz pałacowych i kostiumów do sztuk teatralnych, a także wyjątkowy obraz religijny.

Stefan Norblin, prawnuk Jean-Pierre’a Norblina de la Gourdaine, wybitny malarz, ilustrator i projektant, mistrz plakatu, realizował się artystycznie także w architekturze wnętrz. To artysta, dla którego nie istniały ograniczenia stylistyczne czy techniczne. Z powodzeniem tworzył zarówno scenografie, malowidła ścienne, jak i grafikę reklamową czy okładki książek. Wybitne dzieła powstawały na zamówienie koneserów sztuki z Polski, USA, a także z egzotycznych Indii. Dla maharadży Jodhpuru Stefan Norblin zaprojektował wystrój wnętrz (w stylu art deco) i malowidła gigantycznego pałacu Umaid Bhawan - prawdopodobnie największej prywatnej rezydencji wybudowanej w XX w.! Niektóre z projektów zobaczymy na wystawie.

- W 2012 roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci Stefana Norblina - mówi Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. - To doskonała okazja, by przypomnieć twórczość tego wybitnego polskiego artysty, a także poznać jego niezwykle barwne życie, tragicznie zakończone samobójczą śmiercią.

W dniu wernisażu wystawy (12 października 2012 r.) prochy artysty i jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej, przywiezione do Polski z USA, zostały uroczyście złożone na warszawskich Powązkach.

Ekspozycję wzbogacą wydarzenia towarzyszące, m.in.: polska premiera filmu dokumentalnego o Stefanie Norblinie, pokazy filmów z Leną Żelichowską w roli głównej, spotkania ze znawcami twórczości artysty oraz z jego synem - Andrew Norblinem.

Wystawę można zwiedzać w poniedziałki w godzinach 12-16 (wstęp wolny), od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16 (bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł ).