Recyklingowy design zaczyna być w Polsce modny. Polscy artyści coraz chętniej sięgają po materiały z odzysku, nie tylko dlatego, że są tanie i dostępne.

Na zachodzie wykorzystanie w projektowaniu "śmieci" jest popularne od wielu lat, teraz staje się specjalnością coraz większej liczby młodych polskich projektantów. Niektóre ich recyklingowe projekty są na wskroś nowatorskie i oryginalne, jak chociażby świecące  obiekty i meble Tomka Wójcika, plecaki i torby z uszkodzonych samochodowych poduszek powietrznych - projekt M.A.M Airbag, czyli Maji Szczypek, Anny Łyszcz i Magdy Rychard czy torby, plecaki i torebki z przemysłowej włókniny z recyclingu Ani Kasieczki.

Magdalena Godawa - etui na słuchawki z gazet z recyclingu i filcu

Wystawa "od-ZYSK" w Galerii BB w Krakowie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Budziła żywe emocje zarówno wśród 50-latków, wychowanych na programie Adama Słodowego "Zrób to sam", jak i 20-latków, którzy z ogromnym przejęciem komentowali poszczególne prace i wnikliwie studiowali techniki ich wykonania.

Tym razem , na zaproszenie kuratorki Kamy Wróbel, wystawa "od-ZYSK" gości w Galerii Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Jak widać, idea twórczego przetwarzania śmieci ma coraz liczniejszych zwolenników. To znakomicie, bo przecież odzyskując, zyskujemy. I my, i środowisko.

Projektanci, których recyklingowy design zobaczymy na wystawie:

Natalia Bieńkowska, Daria Burlińska, Kasia Dorota, Ejtu, Ekoista, Joanna Figurniak, Magdalena Godawa, Pat Guzik, Anna Kasieczka, Bogdan Kosak, M.A.M Airbag, Bartosz Mucha, Alicja Panasiewicz, Pink Pug Design, Piueco, Robert Pludra i Jakub Sobiepanek, Natalia Polakowska, Patka Smirnow, Piotr Stolarski, Trashki, Tomek Wójcik.

Projekt zrealizowany we współpracy z Galerią BB i fundacją Fly with Art.

Kurator Galerii CK Agora: Kama Wróbel, kurator wystawy: Hanna Szpil, współpraca: Anita Bialic