Warszawskie Muzeum Narodowe już od jakiegoś czasu przechodzi transformację. W styczniu w muzeum otwarto nową Galerię Sztuki XX i XXI Wieku.

Zmiany zapowiadał już w 2009 roku dyrektor profesor Piotr Piotrowski. Jego misja stworzenia muzeum krytycznego zakończyła się jednak... dymisją. Agnieszka Morawińska, która go zastąpiła, zaczęła od... zamknięcia muzeum na niemal rok.

W tym czasie m.in. przearanżowano kilka galerii stałych i zrewitalizowano dziedziniec. Muzeum ma nową stronę internetową, nową identyfikację wizualną. Miewa też nowych gości - takich jak Doda - dzięki którym trafia do szerokiej publiczności (czytaj: np. na słynny serwis pudelek.pl).

Idzie zatem ku dobremu i bardziej europejskiemu. A na dodatek w styczniu w muzeum otwarto nową Galerię Sztuki XX i XXI Wieku. Można zobaczyć 100 lat polskiej sztuki współczesnej w pigułce - najwcześniejsze prace pochodzą z początku ubiegłego stulecia, najnowsze z 2012 roku.

Oprócz malarstwa, rzeźby, grafiki i rysunku, pokazano awangardowe filmy, fotografie, fotomontaże, wideo, zapisy akcji i performance’ów. Informacje o wybranych obiektach są dostępne za pośrednictwem aplikacji na smartfony (Android i iPhone).

Każdy zwiedzający może wybrać dogodną dla siebie opcję zwiedzania, decydując się na trasę dłuższą lub krótszą trasę TOP10, gdzie zobaczy m.in. dzieła Witkacego, Łempickiej, Stryjeńskiej, Wróblewskiego czy Sasnala. A na koniec w quizie towarzyszącym aplikacji każdy może sprawdzić, czego się dowiedział, zwiedzając galerię.