Gdy wszędzie kwitną kasztany, w Krakowie kwitnie zainteresowanie fotografią. Od jedenastu lat odbywa się tu bowiem w maju Miesiąc Fotografii, największy fotograficzny festiwal w Polsce.

Każda edycja Miesiąca Fotografii to kilkadziesiąt monograficznych i tematycznych wystaw artystów z całego świata, w tym prawdziwych gwiazd światowej i polskiej fotografii. Oprócz tego organizowane są przeglądy portfoliów, wykłady, warsztaty, projekcje i spotkania. Tematem tegorocznej edycji jest moda.

Wystawy organizowane w ramach Miesiąca Fotografii przybliżą jednak nie tylko twórczość wybitnych fotografów zajmujących się szeroko rozumianą modą, ale także mają za zadanie zmienić postrzeganie tego rodzaju fotografii, który często uznawany jest za pozbawiony większej wartości artystycznej. Celem organizatorów imprezy jest też rozpoczęcie ogólnej dyskusji na temat znaczenia mody we współczesnej kulturze.

Zobaczymy między innymi klasykę undergroundu (Walter Pfeiffer w Galerii Starmach), pogranicze mody i dokumentu (Corine Day w Galerii Pauza) czy perspektywy fotografii modowej (Nick Knight w d. Klasztorze ss. Koletek). W krakowskim Muzeum Narodowym prezentowana będzie natomiast wystawa poświęcona historii fotografii mody, przygotowana na bazie wspaniałej kolekcji jednego z najważniejszych niemieckich fotografów modowych Franza Christiana Gundlacha (21.05 – 1.09.2013).