Edward Dwurnik to gwiazda polskiej sztuki. Oprócz tego, że jego twórczość jest powszechnie rozpoznawalna, to i on sam jest bardzo medialny. Odniósł sukces i artystyczny, i finansowy. Maluje bardzo dużo - w ciągu prawie 50 lat stworzył blisko 5000 obrazów, około 14 000 prac na papierze i niemal 3500 grafik. Dużo też zarabia.

Swoje prace Edward Dwurnik wycenia na centymetry kwadratowe. Lubi luksus i bycie w centrum uwagi. Mówi zresztą o tym otwarcie, co często spotyka się ze zdziwieniem w kraju, gdzie w dalszym ciągu funkcjonuje mit artysty tworzącego dla samej sztuki, a zarabianie na niej jest tyleż rzadkie, co wstydliwe.

Sławę zdobył Edward Dwurnik dzięki charakterystycznemu stylowi i ironii, z jaką ukazywał polską rzeczywistość PRL-u i właściwe dla niej typy ludzkie: robotników, rolników, pijaków, sportowców (czyli palących papierosy "Sport"). Najbardziej znane są jednak jego błękitne pejzaże miejskie ukazywane z lotu ptaka.

Rangę artysty potwierdza m.in. jego duża wystawa prezentowana obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokazywanych jest 150 prac pochodzących ze wszystkich okresów twórczości Edwarda Dwurnika.