Właśnie premierę miał nowy katalog IKEA 2014. Jego hasło przewodnie brzmi "Dom to frajda. Mieszkając z dziećmi". Tym razem projektanci IKEA podpowiadają nam, jak zorganizować domową przestrzeń, abyśmy jak najwięcej czasu mogli spędzać z naszymi pociechami.

Skąd taki temat katalogu IKEA 2014? Czyżby mieszkanie z dziećmi pod jednym dachem wymagało jakichś specjalnych rozwiązań?

IKEA przygląda się życiu rodzin na całym świecie już od kilkudziesięciu lat, wsłuchując się w potrzeby zarówno rodziców, jak i dzieci. W 2010 roku przeprowadzono jedno z największych w historii IKEA badań na temat życia rodzinnego oraz rozwoju dzieci i znaczenia zabawy. Wzięło w nim udział aż 11 000 gospodarstw domowych z 25 krajów, w tym również z Polski.

Według podsumowującego badania raportu prawie połowa rodziców bywa nadopiekuńcza. Polscy rodzice, chcąc zapewnić swoim pociechom wszystko co najlepsze, tak zatracają się w pogoni za dobrami materialnymi, że brak im czasu na po prostu bycie z dziećmi. Natomiast dla dzieci bardzo ważne jest przebywanie z rodzicami, niezależnie od tego, co wspólnie robią. Aż 73% ankietowanych dzieci w wieku 7-12 lat powiedziało, że woli bawić się z rodzicami niż oglądać telewizję! A przecież także rodzice chcieliby spędzać więcej czasu ze swoimi pociechami, zapewniać im dobrą zabawę oraz możliwość rozwoju ich pasji i umiejętności.

- W tym roku chcemy jeszcze bardziej skoncentrować się na tym, co w życiu rodzinnym jest najważniejsze - na byciu razem - mówi mówi Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce, a prywatnie mama trójki dzieci. - Wiemy, że dzieci, najważniejsi ludzie na świecie, uwielbiają spędzać czas ze swoimi rodzicami, a to, czym w danym momencie się zajmujemy, nie ma aż takiego wielkiego znaczenia, gdy robimy to wspólnie. Może to być zabawa, pieczenie ciasteczek, sortowanie skarpetek czy po prostu leżenie na sofie - każda chwila ma znaczenie - dodała Evelyn Higler.

Dlatego też nowy katalog IKEA 2014 pełen jest inspiracji, jak ułatwić rodzicom i dzieciom wspólne spędzanie czasu. Kluczem jest znalezienie dla dzieci miejsca w każdym miejscu w domu, zamiast ograniczania ich do dziecięcego pokoju. w odpowiednio urządzonym salonie, kuchni czy łazience będą  dobrze się czuli zarówno rodzice, jak i dzieci. Proste pomysły i niedrogie rozwiązania mogą bardzo ułatwić mieszkanie z dziećmi pod jednym dachem, a wtedy na pewno nie zabraknie okazji do bycia razem.

Podobnie jak w zeszłym roku katalog IKEA 2014 jest interaktywny - towarzyszy mu specjalna aplikacja na smartfon lub tablet, która daje dostęp do dodatkowych materiałów: filmów z poradami i pomysłami na urządzanie domu, galerii zdjęć, animacji wnętrz 360° w 3D, a także historii projektantów i ponad 40 interaktywnych funkcji. Dzięki np. funkcji "Umieść w swoim pokoju" możemy sprawdzić, jak ponad setka produktów IKEA wyglądałaby w naszym mieszkaniu.

4,5 miliona katalogów IKEA 2014 zostanie bezpłatnie dostarczonych do mieszkań w 7 miastach, w których są sklepy IKEA.  do 4,5 miliona mieszkań w Polsce, w 7 miastach, w których są sklepy IKEA. Możemy je także znaleźć w samych sklepach lub - w wersji elektronicznej - na stronie IKEA.pl.

źródło i zdjęcia: IKEA