Dobry Wzór 2013 rozstrzygnięty! Poznaj najlepsze zdaniem IWP produkty dostępne na polskim rynku.

Po burzliwych obradach multidyscyplinarne jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor kreatywnej IWP przyznało nagrody w jubileuszowej 20. edycji konkursu Dobry Wzór 2013. Oto nagrodzone produkty i usługi:

Dobry Wzór 2013  - Sfera Domu

  System RONDO - drzwi obrotowo-przesuwne

Projekt: Iwona Plińska

Producent: Interdrex Sp. z o.o.

Jury doceniło innowacyjny pomysł drzwi przesuwno-obrotowych, które otwierają się na zewnątrz i do środka. To rozwiązanie oszczędzające przestrzeń, idealne do małych pomieszczeń - na przykład łazienek.

 

  Wanna Palomba Collection

Projekt: Ludovica i Roberto Palomba

Dystrybutor: Roca Polska Sp. z o.o.

Jury zwróciło uwagę, że wanna wolno stojącą Palomba jest symbolem współczesnego stylu urządzania domowych salonów kąpielowych.

Dobry Wzór 2013  - Sfera Pracy

  Jednostka odzysku ciepła OXeN

Projekt: Rafał Dętkoś + dział badawczo-rozwojowy firmy Flowair

Producent: Flowair Głogowski i Brzeziński Sp. j.

Jednostkę odzysku ciepła Oxen jury uznało za wzór projektowania kompleksowego.

  Kasa fiskalna ELZAB K10

Projekt: Ergo Design

Producnet: Elzab S.A.

Jury wskazało na nowoczesne funkcje tej poręcznej i mobilnej kasy fiskalnej, a także na jej parametry wytrzymałościowe – tej kasy po prostu nie można zepsuć.

Dobry Wzór 2013  - Sfera Publiczna

  Lokomotywa multisystemowa Gama Marathon

Projekt: Bartosz Piotrowski (sylwetka zewnętrzna), Mariusz Gorczyński (kabina maszynisty)

Producent: Pesa Bydgoszcz S.A.

Lokomotywa może być wykorzystywana tak do przewozów pasażerskich, jak i towarowych. Gamma Marathon ma pierwszą w historii polskiego kolejnictwa kabinę wyposażoną w toaletę i kuchenkę dla maszynisty. Równocześnie uwagę zwraca estetyka pojazdu.

  Miejski Salon

Projekt: Grzegorz Bień, Michał Gdak, Ewelina Gdak

Producent: Wzgórze Zamkowe, Kielce

System mebli modułowych powstał w wyniku konsultacji społecznych - mieszkańcy Kielc wypowiadali się, jakie meble miejskie chcieliby mieć. Dzięki temu zaprojektowano i wykonano zestaw "szyty na miarę". MIEJSKI SALON spełnia funkcje wypoczynkowe, ale także rekreacyjne, jest przyjazny dla dorosłych i dla dzieci.

Dobry Wzór 2013  - Sfera Usług

  Kino objazdowe Kino Orange

Projekt: Paweł Adamski, Adrian Jagieliński, Anna Słomska

Usługodawca: Outdoor Cinema Sp. z o.o.

Stałego kina nie ma Sucha Beskidzka, Tczew a nawet Świnoujście w którym mieszka 41 tys. ludzi. Dlatego jury doceniło społeczny aspekt kina objazdowego.

Dobry Wzór 2013  - Sfera Nowe Technologie

  Kolorowa drukarka 3D ProJet 660 PRO

Projekt: zespół projektowy firmy 3D Systems

Dystrybutor: 3D Lab SC

Urządzenie wyróżnia się najkrótszym czasem budowania modeli, rekordową wydajnością, wysoką precyzją i bardzo niskimi kosztami eksploatacji.

Dobry Wzór 2013  - Sfera Grafika Użytkowa i Opakowania

  Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego w Warszawie

Projekt: Rafał Benedek - Mesmer Center

Zleceniodawca: Muzeum Narodowe w Warszawie

Jury zwróciło uwagę na prostotę nowego logo, które zostało oparte na kształcie trzech liter skrótu MNW. To identyfikacja nowoczesna, graficznie ambitna i podkreślająca charakter instytucji.

Dobry Wzór 2013  - Sfera Nowe Materiały

  Tkaniny 3D Architextile

Projekt: Aleksandra Gaca

Dystrybutor Metaforma - Renata Kalarus

Tkaniny Architextile to materiał łączący tradycję, nowoczesność, który poza walorami estetycznymi ma wielki potencjał zastosowań praktycznych.

Nagrodę specjalną prezesa IWP - Designer Roku 2013 - dla najlepszego polskiego projektanta otrzymała Joanna Leciejewska, jako projektantka wszechstronna i nie bojąca się wyzwań. Uwagę ekspertów IWP zwróciła już rok temu, kiedy oceniali współprojektowany przez nią wraz z Piotrem Kuchcińskim zestaw mebli 4You, wyprodukowany przez firmę Meble Vox. Prezez IWP Bożena Gargas szczgólnie zwróciła uwagę na połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, dzięki którym Joanna Leciejewska projektuje odważne, świadomie, ale z otwartością na użytkownika. Joanna Leciejewska jest pierwszą kobietą wyróżnioną przez IWP tytułem Designera Roku.

Tradycyjnie już nagrodę specjalna dla najlepszego polskiego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta - Wzór Roku 2013 - przyznał Minister Gospodarki. Otrzymała ją lokomotywa multisystemowa Gama Marathon.

Wszystkie nagrodzone produkty oraz te, które zakwalifikowały się do finału konkursu można oglądać na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

źródło i zdjęcia: Instytut Wzornictwa Przemysłowego