Śląsk kojarzy się przede wszystkim z węglem i kopalniami oraz przemysłowym krajobrazem zasnutym dymem, spomiędzy którego wyłaniają się monumentalne kominy. A przecież Śląsk to także wspaniały renesansowy zamek w Księżu Wielkim, barokowy pałac w Pszczynie, katowicka secesja oraz... świetny współczesny design.

Województwo śląskie jako pierwsze w Polsce wpisało zresztą wzornictwo do Strategii Rozwoju Innowacji. Tu także powołano pierwsze regionalne centrum designu oraz jeden z ważniejszych konkursów z zakresu wzornictwa - "Śląska Rzecz", organizowany przez Zamek Cieszyn. Wygrywają najbardziej innowacyjne i użyteczne produkty, projekty graficzne i usługi. Co ważne, są to rozwiązania wdrożone do produkcji. Pokazują one, że dobry design to lepsza jakość przestrzeni publicznej, produktów i usług.

W tym roku odbywa się dziewiąta edycja konkursu. Wśród laureatów są m.in. Moho Design, Paged Meble S.A., Pajak Sport, Zakład Inżynierii Ruchu Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., Infobox Sp. z o.o. Nominowane do głównej nagrody projekty są prezentowane na wystawie, którą do 27 lipca można oglądać w Zamku Cieszyn, a potem w Muzeum Śląskim w Katowicach.