W salonach Agata Meble obejrzymy 13 najciekawszych krzeseł wyprodukowanych przez Paged. Przegląd ponad stuletniego dorobku tej firmy to świetna lekcja historii polskiego designu.

- Pragniemy pokazać zwiedzającym jak istotne miejsce zajmuje krzesło w historii wzornictwa przemysłowego. Stworzenie udanego projektu, tego z pozoru nieskomplikowanego i powszechnego mebla, jest ogromnym wyzwaniem. Od wieków mierzą się z nim najlepsi projektanci - mówi Tomek Rygalik, dyrektor kreatywny Pagedu, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich designerów. - Wystawa jest także świadectwem roli, jaką pełni Paged w dziedzinie światowego projektowania. Ten ostatni aspekt najpełniej wyraża ambitne wzornictwo Paged Collection, ale także klasyczne krzesło 14 Michaela Thoneta lub bardziej współczesny model Antilla. Produkowane na masową skalę są znane na całym świecie i stanowią niekwestionowane ikony designu - podkreśla projektant.

Od Thoneta do Rygalika - wystawa krzeseł Paged

Na przykładzie 13 krzeseł zwiedzający mają okazję nie tylko prześledzić jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniało się wzornictwo przemysłowe. Wystawa ukazuje niezwykłą złożoność procesu projektowania, którego nie sposób sprowadzić jedynie do aspektów estetycznych.

Z opisów wielu prezentowanych modeli oglądający ekspozycję dowiedzą się jakie czynniki wpływają na finalną formę mebla. Wydobyte zostały techniczne, historyczne, społeczne i kulturowe konteksty projektowania. Podkreślono również czasochłonność procesu tworzenia i wdrażania mebli. 

Zapoczątkowana w Warszawie wystawa do końca roku odwiedzie kolejne salony Agata Meble. W każdym z nich prezentacja potrwa dwa tygodnie. Umieszczenie ekspozycji w najbardziej reprezentacyjnym miejscu, przy wejściu do salonu, umożliwi obejrzenie jej praktycznie przez każdego klienta odwiedzającego sklep.

Zobacz kalendarz wystawy Od Thoneta do Rygalika