Po raz kolejny TK Maxx  pojawiły się barwne, ręcznie plecione kosze i przepyszna kawa z Ugandy. Ich sprzedaż wesprze ugandyjskie rodziny, umożliwiając posłanie dzieci do szkoły. Kupując, możemy więc zrobić sobie przyjemność, a jednocześnie pomóc potrzebującym.

Od poniedziałku 22 lipca 2015 r. w 5 polskich sklepach TK Maxx (Warszawa Wars i Sawa, Warszawa Targówek, Warszawa Blue City, Gdańsk Matarnia, Kraków Bonarka) możemy kupić kawę i rękodzieło z Ugandy. To kolejna w naszym kraju akcja TK Maxx, która ma na celu wspomóc edukację dzieci tamtejszych społeczności.

Kolorowe kosze z Ugandy

Ręcznie wyplatane kosze, patery, pudełka są tak barwne, że aż się do niech oczy śmieją. Uplotły je  ugandyjskie kobiety, z naturalnych rodzimych materiałów, dokładnie tak, jak robiły to ich babki i prababki. Kosze są kolorowe, w różnych kształtach i stylach, bo każdy ręcznie robiony, nie znajdziemy dwóch identycznych. Z pewnością uwiodą miłośników stylu etno i boho, ale będą piękną, odświeżającą dekoracją także w  klasycznych i nowoczesnych wnętrzach.  Tym bardziej że są niezwykle funkcjonalne - w zależności od kształtu mogą służyć jako kolorowe misy na owoce i warzywa, wazony na suszone kwiaty,a także jako pojemniki do przechowywania kosmetyków, biżuterii czy drobnych pamiątek. Ceny koszy wynoszą od 24,99 do 139,99 zł.

Najlepsza ugandyjska kawa

100% Arabica o bogatym, głębokim smaku uprawiana jest przez społeczności zamieszkujące masyw górski Rwenzori w Zachodniej Ugandzie. Ponad 700 rolników z tego regionu dba o najwyższą jakość upraw oraz przygotowywanych mieszanek kawy. Jedna z nich została uhonorowana prestiżową nagrodą "Uganda National Taste of Harvest" za lata 2013/2014. To właśnie tym ludziom TK Maxx pomaga zarówno w uprawie kawy, jak i w uzyskiwaniu za nią godziwej zapłaty. Pieniądze, które otrzymują mieszkańcy Rwenzori, pomagają zapewnić edukację ich dzieciom oraz ułatwiają osiągnięcie samowystarczalności.

Każda kupiona przez nas paczka kawy, każdy z tych pięknych koszy to realny dochód dla tych ludzi. TK Maxx pomaga w poprawie infrastruktury edukacyjnej w regionie, a także opracował program sprawiedliwego handlu, który pozwala rodzicom zwiększyć dochody płynące z uprawy kawy, kakao i bawełny oraz z wyrobu rękodzieła. Tak więc pijąc poranną kawę albo ciesząc oczy pięknym rękodziełem w naszym domu możemy mieć poczucie, że bierzemy udział w czymś wartościowym. Od roku 2008 odsetek dzieci podejmujących naukę w ugandyjskich szkołach wzrósł z 53% do 94%.

Więcej informacji o programie pomocy Ugandzie na stronie TK Maxx.

źródło i zdjęcia: TK Maxx