O powstającej od lat 60. XX wieku sztuce Wrocławia, a także o awangardowej, eksperymentującej, zbuntowanej historii tego miasta opowiada prezentowana w warszawskiej Zachęcie wystawa pt. "Dzikie pola".

Nie ma w Polsce drugiego miasta takiego jak Wrocław. Z burzliwą historią sięgającą ponad tysiąclecia, której piętno odcisnęło się w architekturze, zabytkach i mentalności mieszkańców. Miasto na Ziemiach Odzyskanych przez wiele lat odbudowujące się po zniszczeniach II wojny światowej, usytuowane na styku różnych kultur i migracji. Wyjątkowa była także tutejsza sztuka.

Na wystawie będzie można zobaczyć prawie pięćset obiektów z dziedziny sztuk wizualnych, architektury, urbanistyki, teatru, filmu, designu, życia codziennego we Wrocławiu od lat 60. po czasy obecne. Od słynnego reżysera i twórcy Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz założyciela Galerii pod Moną Lisą Jerzego Ludwińskiego, przez Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu, konceptualizm, poezję konkretną, po Pomarańczową Alternatywę i grupę Luxus. Jest co oglądać. A jeśli nie zdążymy zobaczyć wszystkiego za jednym razem, Zachęta zaprasza na ponowną wizytę z tym samym biletem. Luksus!