20 sierpnia 2016 roku IKEA zaprezentowała katalog na 2016 rok. To już dwudziesta polska edycja. Co jest tematem przewodnim?

Drobne rzeczy nadają życiu smak! - pod takim hasłem IKEA zaprezentowała katalog poświęcony życiu w kuchni i wokół niej. Bo przecież gotowanie i jedzenie to takie codzienne przyjemności, czas, który możemy spędzić z najbliższymi, dać upust swojej fantazji i kreatywności.

na 324 stronach tegorocznego katalogu IKEA znajdziemy setki inspiracji związanych z przygotowywaniem posiłków i jedzeniem. Proste i drobne rozwiązania, dzięki którym żyje się wygodniej, a wspólne chwile spędzone przy porannej kawie, rodzinny obiad czy kolacja z przyjaciółmi dostarczają nam jeszcze więcej radości. Przecież kuchnia to miejsce, gdzie krzyżują się drogi wszystkich domowników.

Radosna kuchenna krzątanina czy pyszne jedzenie to drobne przyjemności, na które zawsze możemy sobie pozwolić. Ich celebrowanie sprawia, że życie staje się piękniejsze. O tym właśnie opowiada katalog IKEA 2016

Trendy takie jak slow food, zainteresowanie zdrową żywnością od lokalnych dostawców czy ograniczenie jej marnowania stają się coraz popularniejsze. Dlatego tegoroczny katalog IKEA skupia się na różnych tematach związanych z jedzeniem - od własnych upraw, przez gotowanie, serwowanie i przechowywanie. Wszystko po to, aby pokazać proste rozwiązania, które w znaczący sposób mogą poprawić komfort życia. Okazuje się bowiem, że dobra organizacja kuchni i wykorzystanie przestrzeni wokół niej owocuje większą ilością wolnego czasu.

IKEA pokazuje, że nawet na bardzo małej powierzchni można urządzić funkcjonalną kuchnię, która będzie miejscem codziennych spotkań domowników i celebrowania posiłków.

Coraz częściej chcemy wiedzieć, co jemy i skąd pochodzi nasza żywność, dlatego IKEA w katalogu poświęca dużo uwagi domowym uprawom roślin, które potem mogą trafić na nasze talerze.

Tegoroczny katalog porusza również kwestie obróbki żywności i segregacji odpadów. IKEA zwraca uwagę na mądre przechowywanie jedzenia oraz segregowanie resztek pokarmów trafiających do kosza. Podpowiada, jak dzięki lepszemu przechowywaniu żywności zmniejszyć ilość odpadów. 

Zobacz także naszą >>> fotorelację

źródło i zdjęcia: IKEA