Schody wewnętrzne są dziś nie tylko elementem prowadzącym na wyższą kondygnację, lecz często także główną ozdobą wnętrza. Jednak nie musi to być kręta, mocno dekoracyjna konstrukcja. Warto poszukać schodów na miarę XXI wieku.

Dziś nie dziwią już nikogo schody w salonie o prostej konstrukcji ze szklanymi balustradami. Dzięki nowoczesnej technologii schody z balustradami ze szkła lub metalu mogą mieć różnorodna konstrukcję i wzornictwo. Z pewnością do najbardziej efektownych należą schody dywanowe. Tym, co je wyróżnia jest brak belek policzkowych (po bokach stopni). Schody składają się więc tylko ze stopni, podstopni oraz balustrady, dzięki czemu wyglądają lekko i nowocześnie, niemal jakby unosiły się w powietrzu.

Schody dywanowe wykonuje się zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe. Budowa takich schodów wymaga dużych umiejętności konstrukcyjnych i stolarskich. Od umiejętności projektanta i wykonawcy zależy bowiem bezpieczeństwo przyszłych użytkowników, a także trwałość i estetyka schodów. Warto wiedzieć np., że aby uzyskać gwarantującą bezpieczeństwo sztywność i masywność konstrukcji, grubość stopni i podstopni powinna wynosić 10 cm.

Takie właśnie ponadczasowe schody wykonuje firma Schody Jaworski na indywidualne zamówienie klienta.

źródło i zdjęcia: Schody Jaworski