Mirosław Bałka to jeden z najważniejszych polskich artystów. Jego prace znajdują się w kolekcjach największych muzeów na całym świecie, w tym w nowojorskim MoMA, londyńskim Tate Modern i The National Museum of Art w Osace.

W ostatnim (2014 r.) rankingu polskich artystów współczesnych "Kompas sztuki", przygotowanym na podstawie ocen przedstawicieli polskich galerii, zajął drugie miejsce, po Alinie Szapocznikow, a przed np. Wróblewskim, Opałką czy Kantorem.

Do świata sztuki Bałka wkroczył odważnie. Jego praca dyplomowa "Pamiątka Pierwszej Komunii" to wykonany z cementu chłopiec w komunijnym garniturze, do którego przyczepiona została krawiecka poduszka w kształcie serca. Na obronę dyplomu młody artysta zabrał profesorów wynajętym autokarem do opuszczonego domu w Żukowie. Sam pojawił się po drodze na małym rowerku, w komunijnym stroju. Przybyli goście dostali przy wejściu szpilki, które mieli wbić chłopcu w materiałowe serce.

Od tego legendarnego już wydarzenia minęło 30 lat, w takcie których Bałka stworzył wiele ważnych i poruszających prac - bo właśnie sfera emocji odgrywa w nich szczególną rolę. Podkreśla to także, już w samym tytule, trwająca w Muzeum Sztuki w Łodzi wystawa "Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja". Są tu najważniejsze wątki twórczości Bałki: ciało, śmierć, pożądanie, miejsce, pamięć, a także charakterystyczne dla artysty materiały: beton, sól, mydło czy popiół.