Wrocław to miasto niezwykłe. Od stuleci na styku kultur, doświadczone przez historię i noszące jej ślady, oprócz wielu wiekowych zabytków sztuki i architektury posiada także równie zachwycające przykłady twórczości nowszej. Tutejsze Muzeum Narodowe ma jeden z największych w kraju zbiorów polskiej sztuki współczesnej, który od niedawna prezentuje w Pawilonie Czterech Kopuł.

Ten słynny obiekt projektu Hansa Poelziga też, jak na Wrocław, jest zabytkiem dość młodym. Powstał w 1912 roku jako budynek ekspozycyjny, na potrzeby Wystawy Stulecia, tuż obok jeszcze słynniejszej obecnie Hali Stulecia. Długo pełnił pierwotne funkcje, aż w 1953 roku ulokowano w nim wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Liczne przebudowy dostosowujące pawilon do nowych zadań, a - po latach - postępująca degradacja związana z upadkiem wytwórni, sprawiły że konieczna była gruntowna restauracja. Po jej zakończeniu znowu gości tu sztuka!

Oprócz wyboru prac ze zbiorów muzeum będą prezentowane tu także wystawy czasowe. Już w sierpniu zobaczymy część kolekcji Ericha Marxa z Hamburger Bahnhof, jednego z ważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie.