Panele ażurowe firmy Jabłonka to ciekawy pomysł na podział przestrzeni, a przy tym oryginalna dekoracja. Można z nich stworzyć balustrady, przepierzenia, ruchome ścianki działowe czy wszelkiego rodzaju przesłony dekoracyjne. Wszystko zależy od inwencji...

Ich aranżacyjne zastosowanie ogranicza tylko wyobraźnia projektanta. Panele ażurowe mogą być niezależnym obiektem albo elementem większej całości, np. trójwymiarową ozdobą frontu meblowego. Możliwości ich wykorzystania jest bez liku, a liczne wzory paneli Jabłonka inspirują i zachęcają do kreatywności. Ta wpisana jest w markę od samego początku. Historia Jabłonki bowiem to historia jednego rysunku.

- Kiedyś podczas pracy (a byłem wtedy trenerem), gdy kursanci wykonywali jakieś zadanie, z nudów bazgrałem na kartce - o tym, jak zrodził się pomysł, opowiada Mateusz Kania. - Jeden z rysunków, który spod ręki wyszedł dość automatycznie, spodobał mi się na tyle, że po zajęciach nie wylądował w koszu wraz z innymi. Pomyślałem, że wykonam tę formę z drewna jako ozdobę na ścianę. Niestety mój znajomy stolarz nie był tak pełny optymizmu jak ja. Uznał, że się nie da, a nawet jeśli, to wycięcie tego kształtu będzie trwało bardzo długo. Cena, jaką usłyszałem, była zaporowa, a nie zawierała jeszcze kosztu materiału! Uznałem, że spróbuję inaczej, i tak stałem się "stolarzem" samoukiem - dodaje dziś już właściciel firmy Jabłonka.

Szkic - pomysł na pierwszy panel dekoracyjny panel ażurowy Jabłonka
To od tego rysunku zaczęła się Jabłonka A tak wyglądał pierwszy panel

Panele wycinane są frezarką CNC, najczęściej z MDF-u, sklejki lub drewna, ale zdarza się, że i z PCV spienionego lub płyt płyt wiórowocementowych. Mogą mieć różną grubość, od 4 do 36 mm, i wielkość. Maksymalne wymiary określa pole robocze maszyny - 200 x 300 cm, ale standardowo każdy z paneli ażurowych Jabłonka dostępny jest w formatach  50 x 50; 50 x 100; 68 x 200 oraz 100 x 200 cm. Zazwyczaj wykończone są akrylem, lakierem bądź - w przypadku drewna - olejem. Panele z tworzyw sztucznych mogą pozostać surowe.

Wzorów paneli jest w tej chwili 27. Jeśli pomnożyć to przez liczbę formatów, materiałów i sposobów wykończenia, mnogość wariantów jest ogromna, podobnie jak możliwości wykorzystania paneli ażurowych jako elementu architektonicznego lub wystroju wnętrza. Jedynym ograniczeniem jest tu nasza pomysłowość.

- W niedalekiej przyszłości będziemy starali się rozwinąć nasz katalog o piękne i bogato zdobione arabeski - zapowiada Mateusz Kania. - Planujemy również wycinać panele z blachy, co znanie zwiększy możliwości ich wykorzystania w przestrzeni publicznej jako ogrodzenia, śmietniki, ławki itd.

Wkrótce też firma Jabłonka planuje wprowadzić do sprzedaży gotowe produkty, takie jak zegary ścienne półki czy lampy.

- Nasze półki podobno bardziej przypominają rzeźbę niż przedmiot użytkowy, ale mamy nadzieję, że przypadną Państwu do gustu - zdradza Mateusz Kania.

źródło i zdjęcia: Jabłonka