Nieformalną tradycją Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew" jest organizowanie przez Galerię Socato indywidualnej wystawy laureatów. Prace Edyty Kowalewskiej i Martyny Pająk obejrzymy na wystawie "Nude". 

Patronat Czas na WnętrzeGaleria Sztuki Socato z Wrocławia od 6 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych - Przegląd Młodej Sztuki "Świeża Krew". Edyta Kowalewska i Martyna Pająk to laureatki ostatniej edycji przeglądu. Obie artystki w swojej twórczości podążają za coraz wyraźniejszą potrzebą haptyczności, czyli komunikowania się za pośrednictwem zmysłu dotyku.

Edyta Kowalewska, choć działa w obszarze malarstwa, zminimalizowała obecność farby na rzecz nagiego płótna i znalezionych tekstyliów. Są niczym tkanki jej obrazów, skóra z wyraźnymi oznakami życia. Artystka pochyla się nad indywidualnymi historiami wykorzystanych materiałów - docenia ich zabrudzenia, blizny, oznaki zmęczenia.

Dla Martyny Pająk punktem wyjścia jest kobiecy akt. Nagość jej rzeźb jest zaczepna. Nie wstydzi się nadmiaru skóry, obwisłości, braku napięcia. Przeciwnie: obfite ciała czekają na głaskanie. Chcą być dotykane. Połyskliwa żywica kusi nieskazitelną powierzchnią, przelewa się, układa fałdami. Sensualizm prac Pająk jest subtelny, ale zdecydowany.

"Nude" jest jedną z cyklu wystaw w Galerii Sztuki Socato dedykowanym zjawisku haptyczności.