Problemy ze wzrokiem i postawą to dolegliwości często prześladujące pracowników, którzy spędzają wiele czasu przy stanowiskach komputerowych. Odpowiednia organizacja i przystosowanie tych miejsc do pracy mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób.

Okuliści alarmują, że na całym świecie gwałtownie wzrasta liczba osób z wadami wzroku. Jak pokazuje badanie CBOS zrealizowane na zlecenie jednego z centrów okulistycznych, blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem, często też osoby te nie dbają dostatecznie o oczy: nie badają wzroku i nie stosują profilaktyki. Jeszcze bardziej rozpowszechnione są problemy z kręgosłupem. Wiele ludzi cierpi na tego typu dolegliwości, często nawet o nich nie wiedząc. Najczęstszą przyczyną tego typu problemów zdrowotnych jest długie siedzenie na krześle.

Urządzanie stanowiska komputerowego

Sposób urządzania stanowiska komputerowego, tak by praca przy nim jak najmniej odbijała się na zdrowiu pracownika, określają odpowiednie przepisy BHP. Spełniania pewnych norm może domagać się od pracodawcy osoba, która spędza przynajmniej cztery godziny dziennie w pozycji siedzącej przed monitorem. Stanowiska muszą być urządzone ergonomicznie: konieczne jest zachowanie właściwej odległości między monitorami (60 centymetrów), między pracownikiem a tyłem sąsiedniego monitora (minimum 80 centymetrów) oraz między pracownikiem a jego monitorem (minimum 40 centymetrów). Sam monitor powinien być dostatecznie duży i wyposażony w warstwę antyodbiciową albo filtr. Należy też ustawić go tak, by nie odbijało się w nim światło padające z okna – najlepiej bokiem do niego. Przestrzeganie tych zaleceń zmniejsza szkodliwy wpływ promieniowania monitora na wzrok.

Biurko komputerowe również powinno spełniać określone normy – jego wysokość musi pozwalać na przyjęcie swobodnej pozycji i zapewniać odpowiedni kąt obserwacji monitora, a kolana pracownika nie mogą dosięgać blatu. Niektóre firmy – jak AJ Produkty – mają w swojej ofercie ergonomiczne biurka komputerowe z regulacją wysokości, umożliwiającą dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Konieczne jest także zapewnienie właściwego fotela: na kółkach, stabilnego, umożliwiającego obrót o 180 stopni, z możliwością regulacji wysokości siedzenia i pochylenia oparcia. Siedzenie i oparcie powinny być odpowiednio wyprofilowane: gdy zapewniają odpowiednie podparcie dla pleców, zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem.

Minimalizowanie szkodliwego wpływu pracy z komputerem na zdrowie

Odpowiednie urządzenie stanowiska pracy to jednak nie wszystko. Osoba pracująca przed monitorem przez godzinę powinna po tym czasie albo zająć się innymi obowiązkami, nie wymagającymi użytkowania komputera, albo otrzymać pięciominutową przerwę. Prawo do niej zostało uwzględnione w przepisach, pracownik więc może domagać się jej respektowania od pracodawcy. Może on również starać się podejmować działania, mające na celu zadbanie o zdrowie. Regularne wizyty u okulisty, dobrze dobrane okulary, odpowiednia postawa podczas pracy przed ekranem, wykonywanie co jakiś czas ćwiczeń na kręgosłup – to wszystko minimalizuje ryzyko pogorszenia się wzroku oraz skrzywienia kręgosłupa.

Warto też pamiętać, że pracownik zatrudniony na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy zazwyczaj ma prawo do dofinansowania zakupu okularów korygujących. Podstawą do jego uzyskania są badania okulistyczne i otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza okulisty. Wysokość kwoty, jaką może uzyskać, jest jednak ustalana przez pracodawcę (zwykle odpowiedni zapis znajduje się w przepisach wewnętrznych).

Ergonomiczne stanowisko pracy i odpowiednie postępowanie samego pracownika może zaoszczędzić mu wielu kłopotów ze zdrowiem, a także znacznie zwiększyć jego wydajność.