Choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Wprowadza w naszym domu niepowtarzalny, magiczny klimat i większość z nas nie wyobraża sobie, aby mogło zabraknąć jej w tym szczególnym czasie. Nie każdy jednak wie, skąd przywędrował zwyczaj ozdabiania drzewka i jak tradycja ta zmieniała się na przestrzeni lat.

Zwyczaj dekorowania bożonarodzeniowej choinki przywędrował do Polski z Niemiec na przełomie XVIII I XIX wieku. Zanim jednak to się stało, pod sufitem wieszano tzw. podłaźniczki, czyli – najczęściej - ucięte gałęzie świerku, sosny lub jodły, zdobione świątecznymi akcentami. W późniejszym czasie ozdoby te przeniesiono na choinki, ale co ważne - każda z nich pełniła funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również symboliczną.

I tak, wieszano na gałęziach m.in. jabłka, które miały zapewnić domownikom zdrowie i urodę, łańcuchy – najczęściej wykonane z papieru lub bibuły, które miały umocnić więzi rodzinne, dzwoneczki - wykonane z tektury i ozdobnego papieru, niosące dobre nowiny oraz woskowe świece – przypominające przyjście na świat Jezusa. Wśród ozdób znajdowały się również słodycze w postaci kruchych ciasteczek czy pierników mających przynieść radość, orzechy symbolizujące dobrobyt oraz gwiazdy na czubku drzewka, symbolizujące pomoc w znalezieniu drogi do domu.

Choinka bożonarodzeniowa dziś

Dzisiaj choinki wyglądają zupełnie inaczej niż 200 lat temu, kiedy to na dobre zagościły w naszych domach. W ostatnich latach zdecydowanie częściej stawiamy na minimalizm, rezygnując tym samym z dużej liczby kolorowych ozdób na rzecz kilkunastu delikatnych i eleganckich bombek zawieszonych na żywej choince. Wybór świątecznego drzewka, które w dużej mierze decyduje o efekcie, jaki osiągniemy, bywa jednak nie lada wyzwaniem.

- Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na walory estetyczne drzewka, ale również jego właściwości. Najbardziej popularnym żywym drzewkiem świątecznym, ze względu na piękny zapach i przystępną cenę, jest świerk pospolity. Chętnie wybierany jest również świerk srebrzysty, wyróżniający się przepiękną barwą, jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszą się jodły kaukaskie, które charakteryzują się znacznie gęstszymi gałązkami, niekłującymi igłami oraz dłuższą żywotnością. Z kolei sosna wciąż rzadko gości w polskich domach - mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market - dostawcy wysokiej jakości profili drewnianych oraz importera i plantatora żywych drzewek świątecznych.

Jakie ozdoby choinkowe będą modne w tym roku?

Tegorocznej zimy na naszych choinkach będą przeważały ozdoby w takich barwach, jak szmaragd, butelkowa zieleń i granat. - Są to ciemne kolory, które w świetle ozdobnych lampek i w połączeniu z takimi kolorami jak biel, złoto czy srebro będą prezentowały się niezwykle elegancko. Gdy powiesimy je na żywym, pięknie pachnącym drzewku z pewnością uzyskamy niesamowity efekt, który będzie cieszył nasze oko przez kilka tygodni - dodaje Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

zdjęcie: Fotolia