Muzeum Narodowe w Krakowie po raz kolejny dołącza do Szlachetnej Paczki będąc partnerem projektu SZTUKA TERAZ. Jego celem jest nie tylko pomoc osobom potrzebującym, ale też przybliżenie polskiemu społeczeństwu rynku sztuki współczesnej oraz odkrywanie / promocja ciekawych artystów. Dlatego w tym roku oprócz wystawy odbędzie się również aukcja charytatywna.

Szlachetna Paczka od 2001 roku łączy ubogich i zamożnych. - Pomaga tym, których bieda jest "niezawiniona", którzy starają się z niej wyjść. To jedyny taki projekt na świecie: rozwiązanie systemowe, dzięki któremu konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. To połączenie idealizmu, mądrej pomocy, technologii i umiejętności zarządzania - mówią organizatorzy. Inicjatorem akcji jest ks. Jacek Wiosna Stryczek, lider społeczny, duszpasterz, pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia WIOSNA. - Na sztukę patrzę, żeby zobaczyć więcej - deklaruje, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji.

Wystawa i aukcja

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, między (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci a dziełami Stanisława Wyspiańskiego, zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac (malarstwo, grafika, fotografia, design) wykonanych przez 160 artystów (m.in.: Martyna Czech, Mariusz Dydo, Marcin Kowalik, Agnieszka Rayss, Ola Walków, Marcin Żuberek). Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia 2018 w gmachu głównym MNK. Prace zostały wyselekcjonowane przez grono ekspertów ze świata sztuki i dizajnu (Beata Bochińska, Maja Ganszyniec, Jacek Kołodziejski, Ewa Łączyńska-Widz, Paweł Orłowski, Łukasz Radwan, Andrzej Szczerski), we współpracy z młodymi kuratorami.

Po 10-dniowej prezentacji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie wystawa (oprócz fotografii) przeniesie się do Kamienicy Szołayskich (oddział MNK), a fotografie do jednej z najlepszych przestrzeni wystawienniczych Katowic (w tej chwili trwa ustalanie szczegółów). Wystawy potrwają do 15 kwietnia 2018 roku. Prace trafią również na internetową aukcję zorganizowaną na portalu Allegro Charytatywni. Dochód ze sprzedaży wesprze działania Szlachetnej Paczki.

SYLWETKI EKSPERTÓW

BEATA BOCHIŃSKA

Z wykształcenia historyk dizajnu, z zamiłowania jego kolekcjonerka. Jako wieloletnia prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, krytyk i wykładowca śledzi i kreuje trendy we wzornictwie, współpracując z największymi firmami i najlepszymi projektantami. Autorka bestsellerowego poradnika dla kolekcjonerów "Zacznij kochać dizajn".

MAJA GANSZYNIEC

Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem przedmiotów użytkowych, wnętrz i wystaw, a także strategią dizajnu w projektach consultingowych i przy tworzeniu nowych marek. Pracowała m.in. dla Alessandro Mendiniego Luki Scacchettiego w Mediolanie. Jest laureatką konkursu Selected Works organizowanego przez Royal College of Art. Współpracuje z dużymi markami, m.in. z IKEA.

JACEK KOŁODZIEJSKI

Jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórca filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Jest laureatem licznych nagród, a jego prace wystawiane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles. W 2016 roku został laureatem jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual 2016 oraz konkursu PDB "The Look - where fashion meets art".

EWA ŁĄCZYŃSKA-WIDZ

Historyczka sztuki, kuratorka, dyrektorka BWA w Tarnowie, współkuratorka Spojrzeń w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Kiedy w wieku dwudziestu ośmiu lat przejmowała pieczę nad BWA Tarnów, była najmłodszą dyrektorką państwowej instytucji kultury w Polsce. W krótkim czasie udało się jej przekształcić małą, prowincjonalną galerię w ciekawą i prężnie działającą instytucję kultury i edukacji.

PAWEŁ ORŁOWSKI

Artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie w Polsce i na świecie. Oryginalny styl i niekonwencjonalne podejście do rzeźby nie tylko wyróżniają Orłowskiego na tle polskiego środowiska aktywnych twórców, ale i spotyka się z szerokim uznaniem autorytetów świata sztuki.

ŁUKASZ RADWAN

Dziennikarz, promotor i historyk sztuki, wybitna osobowość życia artystycznego w Polsce. Od kilku lat związany ze stacją TVN. W swoim autorskim programie "Sztukomaniak" "odczarowywał" zaklęte rewiry sztuki i udowodniał widzom, że wiedza na temat sztuki nie jest wiedzą tajemną, zarezerwowaną tylko dla artystów i krytyków.

ANDRZEJ SZCZERSKI

Wicedyrektor ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Krakowie, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych publikacji i wystaw poświęconych sztuce XIX i XX wieku oraz sztuce współczesnej. Kurator trwającej obecnie wystawy "#dziedzictwo" w MNK.