W świecie designu wprowadzanie rewolucyjnych konceptów bywa ryzykowne. Wymaga ono zerwania z przeszłością i wyjścia poza strefę komfortu znanych wzorców. Jednakże śmiałe, nowatorskie idee wymagają odwagi, mimo iż niejednokrotnie ich efekt wcale nie jest oczywisty. Nie inaczej było w przypadku NewWave od Villeroy & Boch – nieszablonowej zastawy stołowej, która zerwała z wielowiekową tradycją okrągłych i owalnych talerzy, mis i półmisków. W tym roku geometryczny koncept obchodzi swoje 15. urodziny i z tej okazji zyskał odświeżony look.

Czy talerz musi być okrągły? Piętnaście lat temu grupa projektantów pracujących dla Villeroy & Boch zadała sobie to pytanie, rozpoczynając pracę nad nową kolekcją zastawy stołowej. I wbrew pozorom nie było ono retoryczne. Do 2002 r. większość kultur – tych bardziej i tych mniej rozwiniętych – posługiwała się naczyniami w kształcie koła lub zbliżonym. Musiał istnieć jakiś powód, dla którego przez tysiące lat nie podjęto próby zmiany tego stanu rzeczy. A zatem, czy będzie miała sens rewolucja we wzornictwie i stworzenie talerza, który będzie… prostokątny? 

Nowa tysiąclecie, nowy design

Odpowiedzią okazała się kolekcja NewWave. To był prawdziwy przełom na stole. Tradycyjny okrągły wzór został zastąpiony nowatorską i dynamiczną formą o prostokątnym kształcie. Wielu próbowało go kopiować, ale żadna z prób nie zbliżyła się nawet do oryginału. NewWave zmieniła świat zastaw stołowych: na rynku pojawiły się asymetryczne, wielofunkcyjne naczynia. Równie funkcjonalne, co okrągła klasyka, ale zdecydowania ciekawsze w formie. W 2017 r. NewWave ukazał się w dwóch, zupełnie nowych odsłonach.

Jubileuszowe kolekcje: NewWave Stone i SoftWave

NewWave Stone jest odpowiedzią na obecnie obowiązujące trendy we wzornictwie. Naczynia, które wyglądają, jakby zostały wykonane z kamienia, pokryto szkliwem. Dzięki temu  NewWave Stone to nowoczesny design, nawiązujący do tradycyjnych materiałów i dynamiczna forma, z której znane są inne naczynia z kolekcji. NewWave Stone to jedenaście rodzajów płaskich, prostokątnych naczyń stołowych.

Z kolei SoftWave to eleganckie noże, łyżki i widelce, które świetnie leżą w dłoni. Wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej 18/10 sztućce są dostępne w zestawie lub na sztuki. Zarówno NewWave Stone, jak i SoftWave mogą być myte w zmywarce i używane podczas podgrzewania posiłków w kuchence mikrofalowej.

15 lat po premierze, innowacyjny koncept NewWave nadal zaskakuje formą i uwodzi elegancją i jakością wykonania. NewWave Stone i SoftWave - Jubileuszowe kolekcje, będące odpowiedzią na obowiązujące trendy – bez wątpienia powtórzą sukces swoich poprzedników.