Instytut Pantone ogłosił Kolor Roku 2018. W najbliższym czasie królować ma Ultra Violet - głęboki i odważny fiolet. Kolor mijającego roku - greenery - można było odnaleźć głównie w dodatkach do wnętrz. Domy podbiły ciemniejsze odcienie zieleni - szmaragd i butelkowa zieleń. Greenery z 2017 wpłynął też na trend ożywania przestrzeni i przełamał biało-szary dyktat kolorystyczny. Co przyniesie Ultra Violet? Jakie są przewidywania ekspertów i firm branży wnętrzarskiej?

Kolor Roku wybierany jest przez Instytut Pantone niezmiennie od niemal 20 lat. Globalny zespół ekspertów Instytutu, podczas zamkniętych obrad, rok w rok typuje jedną barwę, która najlepiej odzwierciedla bieżące trendy - modowe, architektoniczne, jak i te powiązane ze stylem życia. Pod uwagę brane są również wskaźniki makroekonomiczne. Wielu członków zespołu jest zaangażowanych w prognozowanie trendów dla czołowych firm tekstylnych i przemysłu modowego. Wybory Pantone Color Intitute są z reguły bardzo trafne i typowane kolory rzeczywiście odgrywają zauważalną rolę - szczególnie w branżach, w których wykorzystywane barwy mają szczególne znaczenie - wnętrzarskiej, designu, modowej.

W 2017 królował "greenery", czyli po prostu jasna, soczysta zieleń, która najmocniej zaistniała na wybiegach i w trendach makijażowych. Do branży wnętrzarskiej w 2017 z impetem wdarły się ciemniejsze odcienie - szmaragdowy i butelkowa zieleń - i to właśnie one były jednymi z najmocniejszych trendów kolorystycznych kończącego się roku. Dosłowne przeniesienie koloru greenery można było znaleźć głównie w dodatkach. Z pewnością jednak wybór Instytutu przyczynił się do podtrzymania wszechobecnej mody na żywe rośliny we wnętrzach.

Na 2018 rok Instytut Pantone wybrał głęboki fiolet (Ultra Violet 18-3838) opisywany jako wizjonerski, oryginalny, prowokujący, twórczy. Fiolet został doceniony przez Pantone już drugi raz w tym roku. W sierpniu firma wprowadziła na rynek kolor "Love Symbol #2" jako hołd wobec Prince'a - artysty, który zmarł w ubiegłym roku. Dedykowany muzykowi odcień podobno został zainspirowany charakterystycznym fortepianem gwiazdora i stanowi oczywiste nawiązanie do utworu "Purple Rain".

Wybrany na Kolor Roku intensywny fiolet jest jednak znaczącą zmianą w trendach. W psychologii barw oznacza najwyższą jakość, bogactwo, luksus. Fiolet rzadko występuje w naturze, dlatego kojarzony jest z czymś wyjątkowym, nadnaturalnym. W uzasadnieniu Instytutu Pantone podkreślane jest skojarzenie z nieskończonością świata - fiolet ma symbolizować tajemnice kosmosu.

W wypowiedzi dla Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka, ekspert w dziedzinie komunikacji kolorem, doktor Marek Borowiński dopowiada:

"Ultra Violet jest kolorem, który świadczy o tym, że Pantone podszedł do przyszłego roku jako do czasu kreaowania. Fiolet pobudza w umyśle strefy, które są związane z kreacją. To kolor wielu projektantów, artystów, twórców. Wiąże się również z intuicją, wyobraźnią. Warto zauważyć, że jest to jeden z 6 kolorów, które zawsze znajdziemy na kole barw. Fiolet łączy energie dwóch mocnych kolorów - czerwieni - koloru miłości, serca, energii oraz niebieskiego - kojarzonego z kosmosem. Kolor daje niesowitą przestrzeń do duchowości. We wnętrzach ta barwa może uspokajać, sprzyja medytacji. Jednocześnie jest to kolor bardzo wymagający dla projektantów. Z Ultra Violet na pewno w pierwszej kolejności skorzystają firmy z branży kosmetycznej, szczególnie w nowych kolekcjach lakierów do paznokci i cieni do oczu."

Doktor Borowiński zdradza również: "Już wiemy, że na targach tekstylnych Heimtextil we Frankfurcie w styczniu 2018 roku, bardzo zbliżony do Koloru Roku Pantone fiolet będzie wskazany jako jeden z kilku wiodących trendów tekstylnych na przyszły rok."

Jednak projektanci branży wnętrzarskiej są podzieleni w ocenie Koloru Roku 2018. Dyrektor kreatywna Novelle Magdalena Nowak-Trzęsiok nie wróży kolorowi stałej obecności w trendach.

"Jest powrotem do początków obecnej dekady, kiedy do świata projektowania wchodził styl glamour. Fiolet wprowadzał wtedy do wnętrz szczyptę luksusu i wytworności, na wzór czasów królów, gdy był symbolem władzy i bogactwa. Dziś powraca z dużo bogatszą treścią jednak niełatwo mu będzie na stałe pozostać w trendach. Fiolet jest bowiem wymagającym kolorem we wnętrzach. Trudno wyobrazić sobie korzystnie zaaranżowane pomieszczenie z jego przewagą. Natomiast drobne akcenty koloru Ultra Violet w dodatkach, czy tekstyliach nadadzą wnętrzu ożywczego charakteru, w szczególności po wnętrzach w czerni, bieli, czy millennial pink, tak dominujących w ostatnich trendach."

Do wyboru Koloru Roku entuzjastycznie podchodzi znana z odważnych rozwiązań kolorystycznych Galeria Notti.

Leatrice Eiseman, dyrektor Pantone Color Institute przekonuje: "Fiolet ma zarówno ciepłe jak i zimne tony, dlatego jest bardziej uniwersalny, niż większość osób sądzi. Fiolety nie tylko się świetnie łączą ze sobą, ale też służą jako mocny uzupełniający kolor - być może także dla zeszłorocznej greenery."

Ewa Mierzejewska z domiwnetrze.pl komentuje wybór:

"To dość duże zaskoczenie, nic nie wskazywało na zwycięstwo fioletu. Prawdę mówiąc ja obstawiałam mocną czerwień. Uważam jednak, że fiolet ma duże szanse zagościć w naszych domach. Odcień wybrany przez Pantone jest nowoczesny i daje duże możliwości aranżacyjne. Można nim pomalować jedną ścianę, obić kanapę fioletowym welurem albo ozdobić wnętrze fioletowymi dodatkami. Polacy mogą go polubić, pytanie tylko, czy będą w stanie tak szybko "przestawić się" z ciemnych odcieni zieleni i błękitu, które z taką siłą zdominowały wnętrza w ostatnim czasie. Jeśli chodzi o wnętrza, to nie jesteśmy narodem, który tak szybko zmienia zdanie. Ważne jest też, czy firmy wnętrzarskie są gotowe na taki nagły zwrot akcji. Wszystko wyjaśni się na najbliższych targach w Kolonii (styczeń) i Mediolanie (kwiecień). Wtedy zobaczymy, czy na rynku pojawią meble i dekoracje w odcieniu fioletu. Na razie jest ich jak na lekarstwo."

Odpowiedzi na pytanie czy fiolet podbije wnętrza domów możemy spodziewać się już w najbliższych miesiącach, jednak już teraz wybór Intytutu Pantona znacznie ożywił branżę wnętrzarską.