Rewitalizacja dwóch zabytkowych kamienic Foksal 13/15 wchodzi w kolejny etap. Generalny wykonawca zakończył większość prac nad elementami konstrukcyjnymi budynku i na plac budowy weszły ekipy zajmujące konserwacją zabytkowych elementów. Trwa renowacja elewacji obu kamienic i odnawianie barwnych polichromii wewnątrz budynków.

Kamienice przy ulicy Foksal 13 i 15 rewitalizowane przez firmę Ghelamco już niedługo na powrót staną się miejscem dla osób ceniących autentyczność, unikatowość i luksus na najwyższym poziomie. Zbudowane pod koniec XIX wieku w stylu eklektycznym, z fasadami obfitującymi w misternie zdobione detale, są jednymi z najpiękniejszych w Warszawie. Po renowacji w ich wnętrzach powstanie 55 eleganckich apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. i wysokości nawet do 4,2 m.

- Inwestycja Foksal 13/15 to pełen wyzwań projekt, którego realizacja daje nam bardzo dużo satysfakcji. Oryginalne detale i elementy wykończenia poddawane są pieczołowitej konserwacji przez znakomitych fachowców. Odrestaurowanie i zrekonstruowanie tak ogromnej liczby sztukaterii wewnątrz zabytkowych budynków jest czymś dotąd niespotykanym na polskim rynku nieruchomości. Po zakończonej rewitalizacji apartamenty będą tak jak w czasach belle epoque olśniewać swoją wytwornością - mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Aktualnie generalny wykonawca zakończył prace nad elementami konstrukcyjnymi. Wybudowano m.in. ścianki działowe, wykonano izolacje wewnętrzne, przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Niedawno rozpoczęto wykonywanie tynków, montaż stolarki oraz ślusarki okiennej. Od marca trwa również renowacja elewacji obu kamienic, obejmująca fronty budynków i część od strony podwórek. Wstępnie oczyszczono ściany, w wybranych miejscach zostały naprawione, wymieniono również nadproża. Trwa montaż detali architektonicznych.

W najbliższych miesiącach planowane są prace tynkarskie i posadzkarskie, a po ich zakończeniu montaż odrestaurowanych i zrekonstruowanych sztukaterii i parkietów. Na sufitach znajdzie się łącznie prawie sto wzorów faset, rozet, listew i konsol, a na podłogach drewniane parkiety o blisko dwudziestu modnych na przełomie XIX i XX wieku motywach. Wykonawca zajmie się również montażem drzwi wejściowych do apartamentów oraz renowacją balustrad i elementów kamiennych na klatkach schodowych.

Jednym z ciekawszych, rzadko wykonywanych w świecie konserwatorskim przedsięwzięć jest konserwacja polichromii na stropach przy jednoczesnej wymianie całej ich konstrukcji. W pierwszym etapie zabezpiecza się malowidła za pomocą bibuły japońskiej. Kolejny krok to pełne deskowanie, które podtrzymuje chronione miejsce i podparcie go tzw. stemplami. Wszystkie warstwy stropowe są usuwane i zastępowane nowymi, po czym następuję specjalistyczna renowacja polichromii in-situ. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, planowane zakończenie inwestycji to III kw. 2019 r.

O Foksal 13/15

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy. Kamienice powstały w latach 1895-1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie, pod którym swoje pałace i apartamenty posiadała warszawska arystokracja i inteligencja.

W swojej długiej historii rezydencje Foksal 13/15 były domem wielu wybitnych osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu, m.in. Bolesława Eigera, Stefana Napierskiego, Zygmunta Badowskiego, Kazimierza Kubali czy Stanisława Grabskiego. W latach 30. XX w. kamienica pod numerem 13 stała się własnością słynnego polskiego przedsiębiorcy, „króla czekolady” – Jana Wedla, który przebudował ją i wyposażył w nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

O wyjątkowości inwestycji Foksal 13/15 stanowi bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, które ocalały we wnętrzach. Klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Niemniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami.

Projekt rewitalizacji kamienic opracowała wybitna znawczyni architektury historycznej, architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem Sud Architectes. Do stworzenia aranżacji wnętrz inwestor zaprosił cenionego holenderskiego projektanta Erica Kustera, związanego z marką Metropolitan Luxury. Jego projekty to doskonały mariaż klasyki ze współczesnością. W swoim portfolio ma prestiżowe realizacje dla wybitnych osobistości ze świata muzyki i sportu.

Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne, komfortowe udogodnienia, m.in. strefę rekreacyjną, salę fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod nieruchomością wybudowano garaż z nowoczesnymi platformami parkingowymi, które pomieszczą łącznie ponad 60 aut. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji staną się usługi concierge świadczone przez światowego lidera w tej dziedzinie - firmę Quintessentially.