Przejście między tarasem czy balkonem a mieszkaniem nie musi mieć progu. Tak samo nie musimy potykać się o próg przechodząc z podestu schodów do wnętrza mieszkania. Bez progu mieszkanie może się obejść, co udowadnia nowe rozwiązanie REHAU - bezprogowe przejście RAUCERO. To naturalny efekt tendencji do zmniejszania wysokości progu, aż do jej zniwelowania. Pozwalają na to dzisiejsze rozwiązania techniczne, a także świadomość odbiorców, dotycząca bezpieczeństwa użytkowania.

Za wysokie progi…

Dzisiejszy próg nie musi już być zabezpieczeniem przeciwko wiejącemu wiatrowi, naporowi śniegu i deszczu, czy wręcz zabezpieczeniem przeciwwłamaniowym drzwi. Chociaż do tej pory spełniał takie zadania, miał też wady, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody. Wady te mogły być szczególnie uciążliwe dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy rodziców z małymi dziećmi.

Choć próg pierwotnie miał być ułatwieniem, stał się przeszkodą, o którą łatwo się potknąć, przez którą z trudem przejeżdża się kołami wózka, gdzie przy granicy z podłogą zbiera się brud...

Oprócz bezpieczeństwa i komfortu, warto też zwrócić uwagę na estetykę. Modne obecnie duże przeszklenia wymagają rozwiązań, które zapewnią wizualną spójność. Przejście bez progu doskonale wpisuje się w ten trend. Takie rozwiązanie podkreśli nowoczesny design budynku i jego wnętrza.

Architektura bez barier

Spójrzmy na założenia architektury bez barier: według nich wszystkie przeszkody powinny być umieszczone poza główną przestrzenią komunikacyjną. Jakiekolwiek detale w tej przestrzeni muszą być zrównane z płaszczyzną komunikacyjną. Wówczas osoby niepełnosprawne lub rodzice, wiozący małe dzieci w wózku, będą mogły przejść lub przejechać bez ryzyka zatrzymania czy potknięcia.

Czy próg jest zatem potrzebny? Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki, dotyczące drzwi wejściowych do budynków, mieszkań i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych, mówią o maksymalnej wysokości progów 0,02 m. Jednakże już dziś można, poza wyjątkami związanymi z np. pomieszczeniami gospodarczymi, całkowicie je zlikwidować.

Nowość firmy REHAU

Firma REHAU już wprowadziła do swojej oferty bezprogowe przejście RAUCERO dla systemów profili SYNEGO oraz GENEO, stosowane w drzwiach zewnętrznych i balkonowych. To rozwiązanie o estetycznym wzornictwie i zarazem o optymalnych parametrach cieplnych. Zastosowano w nim próg zrównany z poziomem posadzki, a więc o praktycznej wysokości 0 mm.

Dzieci biegające między ogrodem a domem, wspólny grill ze znajomymi na tarasie - to wcale nie musi oznaczać przypadkowych potknięć czy uderzeń o wystający próg. Przejście bezprogowe RAUCERO może być wykorzystane w drzwiach wejściowych oraz balkonowych. Drzwi mogą być też ryglowane w progu. Przejście jest tak zaprojektowane, że skutecznie izoluje od wpływu warunków atmosferycznych, zapobiegając przedostawaniu się zimna i wilgoci do wnętrza mieszkania.

Więcej o rozwiązaniach REHAU na: www.rehau.pl/okna