Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą, które warto odwiedzić w kwietniu i w maju.
Urok przedmiotów
Pralka mechaniczna Miele z początku ubiegłego stulecia, przepiękne polskie szkło i ceramika z lat 60. i 70. XX wieku, wspaniała kolekcja dawnych aparatów fotograficznych, stare instrumenty muzyczne i sprzęty sportowe, meble, naczynia, stroje, zegary, witraże, przybory toaletowe, narzędzia, nawet broń. To wszystko można zobaczyć na nowej wystawie stałej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zatytułowano ją „Cudo-Twórcy”, ponieważ prezentuje świat wymyślony przez człowieka i stworzony jego rękoma.
To interesująca wyprawa w przeszłość, świetnie zaaranżowana, a momentami bardzo emocjonalna, bo sięgająca do czasów i przedmiotów, które dobrze pamiętamy z dzieciństwa.
Na wystawę składają się trzy bogate kolekcje muzeum: sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego.
„Cudo-Twórcy", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa stała, www.mnwr.pl
Sztuka ciała
Wystawa Mariny Abramović w toruńskim CSW to bez wątpienia jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń wystawienniczych w Polsce. Abramović debiutowała na początku lat 70. XX wieku i od tamtego czasu nieustannie eksperymentuje, próbując przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała.
Sama nazywa siebie „babcią performance'u”, ale na emeryturę z pewnością się nie wybiera. Będzie tworzyć do końca życia, a nawet dłużej. Jej ostatni performance ma być potrójnym pogrzebem w trzech najbliższych jej miejscach: Belgradzie, Amsterdamie i Nowym Jorku. Nikt się nie dowie, gdzie naprawdę spoczęła.
Marina Abramović. Do czysta / The Cleaner, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, do 11 sierpnia, www.csw.torun.pl
Modowe rewolucje
To ona wymyśliła mini spopularyzowaną na wybiegach przez Twiggy - spódniczkę, która zrewolucjonizowała damską modę. Ona też dała nam hot pants – obcisłe króciutkie szorty i płaszcz przeciwdeszczowy z PCW, tworzywa wcześniej używanego do produkcji cerat i wykładzin, a także wodoodporny tusz do rzęs.
Mary Quant, bo o niej mowa, stworzyła styl, który doskonale odpowiadał czasom rewolucji seksualnej lat 60., a przy tym był niezwykle wygodny. Jej głównym celem było tworzenie modnych ubrań, które są dostępne dla wszystkich. Swoimi odważnymi propozycjami dokonała prawdziwego przewrotu w modzie, wykorzystując młodzieńczego ducha lat 60. i nowe techniki masowej produkcji.
Teraz postać tej wyjątkowej projektantki, która odmieniła ulice na całym świecie, przybliża londyńskie Victoria & Albert Museum. Na wystawie poświęconej Mary Quant zobaczymy ponad 120 obiektów: ubrań, akcesoriów, kosmetyków i zdjęć, z których większość nigdy wcześniej nie była pokazywana.
„Mary Quant", Gallery 40, Victoria & Albert Museum, Londyn, do 16 lutego 2020 r., www.vam.ac.uk
Warszawa w obiektywie
Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę warszawskich fotografii Tadeusza Rolkego, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów, współtwórcy powojennego fotoreportażu w Polsce.
To wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. - od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą i skuterami lambretta po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tym obrazami kontrastują zdjęcia polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta. W sumie zobaczymy ponad 150 zdjęć.
„Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie", Dom Spotkań z Historią, do 9 czerwca, www.dsh.waw.pl
Reżyserski geniusz
Londyńskie Muzeum Designu zaprasza na spotkanie z twórczością Stanleya Kubricka. Niezapomniane sceny z kultowych filmów i kadry, które nie ujrzały światła dziennego.
Materiały archiwalne, rekwizyty oraz makiety scenograficzne tworzone we współpracy ze znanymi architektami, inżynierami, kostiumografami i projektantami mody. Zobaczymy ponad 700 obiektów tworzących obraz twórczości genialnego reżysera.
„Stanley Kubrick: The Exhibition", The Design Museum, Londyn, do 15 września, www.designmuseum.org
Dla oka i ucha
Wrocławska BWA Awangarda ma od lutego tego roku nową siedzibę, znajdującą się na antresoli Dworca Głównego PKP. Przeprowadzka z dotychczasowej lokalizacji w Pałacu Hatzfeldtów przy ul. Wita Stwosza była konieczna ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku. Szczęśliwie nowe miejsce zdążyło w krótkim czasie zdobyć serca licznych miłośników sztuki.
Teraz odbywa się tam już druga wystawa. Zgromadzone na niej prace współczesnych artystów polskich oraz zagranicznych pokazują, jak można postrzegać dźwięk i ruch w kontekście eksperymentalnych zjawisk artystycznych.
„Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu", BWA Wrocław Główny, do 2 czerwca, www. bwa.wroc.pl
Obywatele Ziemi
Historia Pangei, inaczej Wszechziemi, to opowieść o jedności dawnego superkontynentu, który istniał około 200-250 mln lat temu i łączył w sobie wszystkie obecnie rozdzielone płyty kontynentalne. Trwająca w łódzkim Muzeum Sztuki wystawa „Zjednoczona Pangea” używa tej geologicznej metafory, próbując ukazać ziemską wspólnotę jako jedno gospodarstwo domowe.
Biorący udział w wystawie artyści stawiają pytania, które pomagają uruchomić wyobraźnię ekologiczną. Jaki potencjał ekologiczny mogą mieć takie działania jak np. czyszczenie podłóg starymi ścierkami i sianie rzeżuchy w przestrzeni publicznej albo spotkanie grupy kobiet odkrywających wspólnie ciężar patriarchatu? Czego możemy nauczyć się od ludzi żyjących w zagrożonych wyniszczeniem kulturach rdzennych i ludowych?
Prace artystów zgromadzone na wystawie podkreślają kwestię odpowiedzialności za własne miejsce w środowisku, w którym żyjemy. Przypominają nam, że tworzymy jedną wielką społeczność i to właśnie od nas zależy, jakość naszych relacji oraz życia naszego i naszych dzieci.
„Zjednoczona Pangea", ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi, do 9 czerwca, www.msl.org.pl
Piękne i użyteczne
Dobre wzornictwo nie musi być elitarne. Pokazuje to nowojorskie MoMA na wystawie gromadzącej przykłady ponadczasowego designu, które masowo gościły w amerykańskich domach od połowy XX wieku. Pokazano urządzenia gospodarstwa domowego, ceramikę, szkło, elektronikę, zabawki i wiele innych. Oczywiście nie zabrakło tak kultowych obiektów jak La Chaise Eamesów czy kawiarka marki Chemex.
Wystawa pokazuje, że dobry design jest w stanie przetrwać próbę czasu, a idee z połowy XX wieku dają się doskonale przedefiniować na użytek współczesnych odbiorców.
„The Value of Good Design", Museum of Modern Art, Nowy Jork, do 15 czerwca, www.moma.org