Warszawskie FSO było symbolem polskiej motoryzacji. To tutaj powstawały takie ikony jak Syrena, Polonez czy Fiat. W 2011 roku, produkcja została wstrzymana, a teren pozostawał częściowo niezagospodarowany, aż do tej pory. Niedawno, jedna z hal produkcyjnych przeszła metamorfozę, zmieniając się w nowoczesne centrum targowo-kongresowe, utrzymane w postindustrialnym klimacie..

Świat architektury i designu jest zafascynowany pofabrycznymi przestrzeniami. Ze względu na ich unikatowy charakter, powierzchnię oraz wysokość, dają wiele możliwości, stanowią inspirację do powstawania wielu intrygujących projektów.

fot. Yassen Hristov

Świetnym przykładem może być otwarte w listopadzie 2018 roku Global EXPO - Centrum Targowo-Kongresowe, które mieści się w dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu. Architektoniczną koncepcję obiektu stworzyła pracownia Tremend.

fot. Yassen Hristov

W duchu starej fabryki

Architekci z Tremend zdecydowali się zachować industrialny charakter przestrzeni i wykorzystać niektóre z elementów dawnej hali produkcyjnej.

-Współpraca z inwestorem przy tym projekcie była bardzo udana - przede wszystkim ze względu na jego wrażliwość i chęć zachowania ducha przeszłości. Ze względu na ograniczony budżet, staraliśmy się wykorzystać to, co zastaliśmy w hali - konstrukcję budynku, stare suwnice, lampy.  Zgodnie z nurtem eko, odnowiliśmy te elementy i przywróciliśmy im dawną świetność. Dzięki temu nie tylko przestrzeń zachowała swój unikatowy, industrialny klimat, ale także powstała z poszanowaniem środowiska - wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

fot. Yassen Hristov

Industrialny urok z nutką nowoczesności

Wnętrze Global Expo idealnie wpisuje się w postindustrialną estetykę - surowość betonu i stali przełamano tu nasyconymi kolorami - stalowe konstrukcje pomalowano na żółto i czerwono, co dodaje przestrzeni charakteru.

fot. Yassen Hristov

Całość dopełniają nowoczesne dodatki - ławki o fantazyjnym kształcie, odnowione oświetlenie, czy widoczne rury wentylacyjne, które świetnie komponują się z atmosferą dawnej hali produkcyjnej.

Miejsce, które tętni życiem

Obecnie dawna fabryka zyskała nowe życie - jest centrum wielu wydarzeń - targów, pokazów mody czy wystaw zabytkowych pojazdów.

fot. Yassen Hristov

Dzięki metamorfozie, miejsce odzyskało świetność i stało się jednym z modniejszych punktów na mapie stolicy - a to dopiero początkowy etap inwestycji. W pobliżu ma powstać również centrum wystawiennicze.

fot. Yassen Hristov

Więcej informacji na: tremend.pl