"Inteligentny dom" to jedno z popularnych obecnie zagadnień przy projektowaniu instalacji elektrycznych. Jest to szeroko rozumiane pojęcie zawierające w sobie zarówno rozbudowane systemy zarządzania budynkiem integrujące w sobie wiele branż (oświetlenie, HVAC, alarm, itd.), ale również często proste rozwiązania dotyczące tylko jednego lub dwóch produktów zarządzanych przez aplikację na telefon, np. kilka "inteligentnych żarówek" lub sterowanie roletami.

Od ponad 30 lat firma Gira jest częścią międzynarodowego standardu KNX, którego członkami jest ponad 500 producentów, produkujących ponad 8000 produktów. Jest to system zaawansowany i wymagający wykonania całkowicie nowej i dedykowanej instalacji.

Potrzeba prostszego rozwiązania

Widząc potrzebę prostszego rozwiązania stworzono więc Gira System 3000.

Gira System 3000 to rozwiązanie, które nie wymaga ingerencji w istniejącą instalację elektryczną i polega na wymianie tradycyjnych włączników na elementy systemu. Umożliwia sterowanie oświetleniem, żaluzjami, oraz ogrzewaniem. W Systemach 3000 dostępne są zarówno moduły ściemniające oświetlenie, zegary sterujące ogrzewaniem, moduły żaluzjowe, oraz czujki ruchu.

Poza niewątpliwą zaletą wynikającą z możliwości montażu na istniejącej instalacji elektrycznej, bez konieczności prowadzenia prac budowlanych, ciekawą funkcjonalnością Gira System 3000 jest możliwość zastosowania do sterowania oświetleniem, żaluzjami czy ogrzewaniem modułów z technologią Bluetooth z urządzeń mobilnych takich jak telefony czy tablety.

Najnowszym produktem w Gira System 3000 jest ściemniacz dotykowy. Urządzenie to pozwala na uruchomienie oświetlenia z zaprogramowanymi poziomami natężenia światła, lub płynną regulację poprzez przesunięcie palcem.

Gdzie sprawdzi się Gira System 3000

W mieszkaniach prywatnych gdy chcemy stworzyć prosty system zarządzania oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem bez konieczności modyfikacji istniejącej instalacji elektrycznej.

W salach konferencyjnych lub pokojach hotelowych. Czyli w pomieszczeniach, gdzie często zmieniają się goście, dzięki prostemu parowaniu nowego telefonu, każdy użytkownik pomieszczenia szybko i prosto ma dostęp do sterowania oświetleniem lub żaluzjami z poziomu swojego telefonu.

Wszędzie tam gdzie chcemy wymienić klasyczny włącznik oświetleniowy na czujkę ruchu. W niektórych pomieszczeniach, takich jak garaże, takie rozwiązanie sprawdzi się dużo lepiej, gdyż oświetlenie będzie załączało się automatycznie po wjechaniu auta, lub wejściu do garażu i wyłączy po zadanym czasie, bez zmiany istniejącego okablowania.

Sterownik żaluzjowy z wyświetlaczem umożliwia obsługę żaluzji z poziomu aplikacji na telefon. Ponadto funkcja astro pozwala zaprogramować żaluzje aby podnosiły się lub opuszczały zgodnie z czasem wschodu/zachodu słońca.

Więcej informacji na: www.gira.com