11. edycja Warsaw Gallery Weekend - największego cyklicznego przeglądu nowej sztuki w Polsce - odbędzie się w dniach 30.09-3.10.2021. Weźmie w nim udział 31 galerii, które zaprezentują 33 premierowe wystawy. WGW od lat prezentuje to, co w sztuce współczesnej najciekawsze i najbardziej aktualne. Znany jest już pełny program wydarzenia.

Warsaw Gallery Weekend jest największym w Polsce i jednym z czołowych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem poświęconym sztuce współczesnej. Podczas jednego weekendu (30.09-3.10) swoje premierowe wystawy zaprezentują najlepsze galerie warszawskie, a także galerie z innych miast wybrane w drodze otwartego naboru.  

W roku 2021 są to: Asymetria, Biuro Wystaw, BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Gunia Nowik, HOS Gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, m², Monopol, Galeria m², Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodríguez Gallery, Serce Człowieka, Śmierć Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, Wizytująca, Wschód.

Rafał Milach, z cyklu "Strajk", 2020, fotografia, 50 x 63 cm, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka

Weekend pełen sztuki

Na otwarcie jesiennego sezonu kulturalnego, galerie sztuki współczesnej zapraszają na weekend wspólnych wernisaży. Wydarzenie potrwa cztery dni - od czwartku do niedzieli. WGW ze względu na swoją specyfikę - rozproszonego w mieście wydarzenia, opartego na działalności galerii jest różnorodne, ciekawe i przekrojowe.

Co roku pojawiają się wystawy zarówno uznanych artystów i artystek, jak i osób dopiero wchodzących na scenę artystyczną. Wystawy prezentują twórczość malarską, rzeźbiarską, instalacje przestrzenne, fotografie. Ekspozycjom towarzyszą wydarzenia: premiery książek, spotkania z artystami, oprowadzania. To unikalna szansa na bezpośredni kontakt ze sztuką.

Wizytująca_Sobczyk Marek - Co, Panny z Awinionnu [---], [rok], tempera j- plotno, 180x230cm - [fot Adam Gut]

W tym roku podczas 11. edycji WGW premierę będzie miała publikacja podsumowującą dekadę warszawskiej sceny galeryjnej i efekt jaki Warsaw Gallery Weekend wywołało na krajowym rynku sztuki współczesnej. Premiera połączona będzie z panelem dyskusyjnym.

Warsaw Gallery Weekend z roku na rok przyciąga coraz więcej odbiorców: entuzjastów sztuki, bywalców kulturalnych imprez, kolekcjonerów, artystów i kuratorów. WGW jest okazją do wybrania się na kulturalne spacery po mieście, odkrywanie artystycznej sceny stolicy poprzez prężnie działające galerie sztuki, często poukrywane w intrygujących przestrzeniach miasta. WGW jest okazją do spotkania ze sztuką i zobaczenia Warszawy z zupełnie innej perspektywy.

Cały program wydarzenia dostępny tutaj.