Vouglans, październik 2021 - ściana zapory w departamencie Jura w regionie Bourgogne – Franche - Comté we wschodniej Francji stała się płótnem, na którym powstało dzieło zupełnie wyjątkowe. Przy wsparciu firmy Kärcher i francuskiej firmy energetycznej EDF (Électricité de France), artysta Klaus Dauven stworzył tam "odwróconego graffiti". Powstało ono na ścianie tamy w Vouglans. Tama ta jest naprawdę ogromna. Ma wymiary 110 na 430 metrów. „Odwrócone graffiti” to technika, która wykorzystuje kontrast jaki powstaje, podczas czyszczenia z brudu fragmentów powierzchni. „Maluje” się więc nie farbami a… urządzeniami wysokociśnieniowymi – powszechnie nazywanymi myjkami.

- To wyjątkowe dzieło sztuki na zaporze w Vouglans jest już piątym projektem, przy którym Klaus Dauven i Kärcher mogli współpracować. Jednocześnie jest to największe odwrócone graffiti stworzone do tej pory. To dla nas zawsze wielka radość, kiedy Klaus Dauven wykorzystuje nasze urządzenia do stworzenia tak wspaniałego arcydzieła - mówi Hartmut Jenner, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Alfred Kärcher SE & Co. KG. 

W głąb leśnej doliny

Wybierając projekt, Klaus Dauven inspirował się krajobrazem Jury, który jest mocno zalesiony. - Uważam za trafne, że nie pozostawiliśmy brudu na całej powierzchni tamy, lecz tylko na obszarach na jej obu krańcach. W ten sposób sylwetka lasu odbija kształt samej doliny, tworząc z daleka piękne złudzenie głębi - wyjaśnia Klaus Dauven. Podobnie jak inne jego prace z odwróconym graffiti, również ta praca zniknie z czasem w wyniku działania czynników atmosferycznych i porastania powierzchni tamy przez mchy.

Przekształcanie projektu w rzeczywistość

Aby stworzyć wzór na ścianie, specjalnie wyszkoleni wspinacze zeszli z górnej krawędzi zapory na linach i umieścili ponad 2500 kropek organicznej modeliny na pokrytej brudem powierzchni. Pomagali im w tym technicy pomiarowi, którzy za pomocą lasera zaznaczali odpowiednie punkty na ścianie z poziomu gruntu.

Gdy wszystkie punkty z gliny były już na miejscu, wspinacze użyli myjek wysokociśnieniowych, aby "połączyć kropki", rzeźbiąc wzór w brudzie, który składał się z mchu, porostów i grzybów. Bardzo dbano o to, aby praca była wykonywana w sposób zrównoważony. Woda do myjek wysokociśnieniowych była pobierana bezpośrednio ze zbiornika, a wykorzystywana energia była wytwarzana przez elektrownię na zaporze. Ponadto nie używano żadnych środków czyszczących. Ostatecznie, stworzenie arcydzieła zajęło czterem urządzeniom wysokociśnieniowym bez podgrzewania wody, sześciu wspinaczom, kilku pracownikom firmy Kärcher i samemu artyście łącznie cztery tygodnie.

O Klausie Dauvenie

Klaus Dauven urodził się 6 czerwca 1966 roku w Düren. Studiował na akademiach sztuk pięknych w Düsseldorfie, Munster i Aix-en-Provence, od samego początku koncentrując się na rysunku. W 1997 r. opracował technikę "odwróconego graffiti", w której przy użyciu odkurzacza lub myjki wysokociśnieniowej tworzy rysunki, usuwając patynę z powierzchni.

Od tego czasu intensywnie koncentruje się na tej metodzie. Do jego najbardziej znanych i ambitnych prac należą projekty na zaporach wodnych w Niemczech, Japonii i Korei Południowej. W 2018 r. stworzył pracę "Les Gens" - co oznacza "Ludzie" - na molo portu w Sète we Francji.