Dodatek węglowy to finansowe wsparcie dla gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest przede wszystkim węgiel. W sierpniu 2022 prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę, na mocy której gospodarstwa korzystające z opału w postaci węgla lub paliw węglopochodnych mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na ten cel. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, warto dowiedzieć się, czy takie wsparcie Ci przysługuje oraz jak i kiedy złożyć odpowiedni wniosek.
Czym jest dodatek węglowy i ile wynosi?
Dodatek węglowy jest bezzwrotnym wsparciem finansowym dla gospodarstw, które są ogrzewane za pomocą węgla lub paliw węglopochodnych. Celem jego przyznawania jest pomoc przed nadchodzącą zimą, kiedy konieczny jest zakup opału. Stanowi on jednorazowe dopłaty w postaci tak zwanego dodatku węglowego, który równa się sumie 3 tysięcy złotych, gdy źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet lub biomasy, 1000 złotych, jeśli źródłem ogrzewania jest kocioł, koza, piec lub trzon kuchenny na drewno kawałkowe, 2000 złotych, jeśli źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy oraz 500 złotych, jeśli źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.
Komu przysługuje dodatek węglowy?
Wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest koza, kominek, kocioł na paliwo stałe, trzon kuchenny, ogrzewacz powietrza, kuchnia węglowa, piecokuchnia lub piec kaflowy na paliwo stałe. Muszą być one ogrzewane za pomocą węgla kamiennego albo brykietu lub pelletu, w których zawartość węgla kamiennego jest nie mniejsza niż 85 procent.
Gospodarstwo domowe jest w tej ustawie rozumiane jako osoba fizyczna, która sama lub z osobami spokrewnionymi lub pozostającymi z nią w związku zamieszkuje w miejscu ogrzewanym węglem lub paliwami węglopochodnymi. Może być to zarówno gospodarstwo jednoosobowe lub wieloosobowe. Jeśli wniosek o dodatek węglowy zostanie złożony przez więcej osób zamieszkujących pod tym samym adresem, dodatek zostanie przyznany wnioskodawcy, który złożył go jako pierwszy.
Jakie jeszcze trzeba spełniać warunki, aby otrzymać wsparcie finansowe w postaci dodatku węglowego?
Ważne jest to, że przysługuje on osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które przebywają i mają gospodarstwo domowe na terenie Polski. O dodatek mogą starać się również przebywający w Polsce obcokrajowcy, którzy przebywają w Polsce i mieszkają tutaj na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej czy też zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego ze względów humanitarnych. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest zgłoszenie ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?
W projekcie rozporządzenia można przeczytać, że wniosek o wypłatę dodatku węglowego to dokument zawierający dane wnioskodawcy, które są niezbędne do jednoznacznej identyfikacji. W związku z tym konieczne jest podanie danych osobowych w postaci imienia, nazwiska i numeru PESEL oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Co oczywiste, konieczne jest zawarcie we wniosku informacji dotyczących źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym, a także numeru rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze. Warto pamiętać o tym, że składanie wniosku z nieprawdziwymi informacjami grozi odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń.
Wypełniony wniosek składa się w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Dokument ten jest weryfikowany przez prezydenta miasta, wójta lub burmistrza, który musi ocenić go pod względem wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Odpowiednie organy samorządowe przesyłają wnioskodawcy informację o przyznaniu dodatku węglowego na wskazany przez niego adres e-mail, jeśli został on podany we wniosku. Jeśli adres e-mail nie został podany, wówczas organy samorządowe informują wnioskodawcę o możliwości osobistego odbioru decyzji w sprawie przyznania dodatku węglowego. Warto podkreślić, że nieodebranie decyzji o przyznaniu wniosku nie ma wpływu na wypłatę pieniędzy.
Do kiedy można złożyć wniosek i kiedy dodatek węglowy zostanie wypłacony?
Ustawa o dodatku węglowym weszła w życie w sierpniu 2022, a na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się już wzory wniosków. Składanie wniosków jest ograniczone czasowo, dlatego warto pilnować terminów, aby otrzymać wsparcie finansowe. Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługuje tylko tym, którzy spełniają wszystkie powyższe kryteria i złożą wniosek do 30 listopada 2022 roku. Wszystkie wnioski, które zostaną złożone w terminie późniejszym, nie będą rozpatrywane. Dodatek węglowy będzie wypłacany w terminie do miesiąca od momentu złożenia wniosku.