Program rządowy o wdzięcznej nazwie Mój Prąd 2022 to w przeciwieństwie do poprzednich edycji już nie tylko wsparcie finansowe większych lub mniejszych instalacji fotowoltaicznych, a przede wszystkim innych narządzi pozwalających na gospodarowanie energią takich jak jej magazyny czy też systemy zarządzania. Na czym dokładnie polega ten program, kto może z niego skorzystać oraz czy to się opłaca, dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega program Mój prąd?

Program ten to przede wszystkim świetna alternatywa dla klientów zmieniających system rozliczania z systemu opustów na nowy o nazwie net - billing. Wedle nowych zasad przyświecających programowi, do jego głównych podpunktów należy możliwość dofinansowania zakupu takich narzędzi jak pompy ciepła, mikro instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii czy też systemy zarządzania tą energią.

Suma dofinansowania uzależniona jest od poziomu zaawansowania inwestycji oraz od urządzeń wchodzących w jej skład. Im więc jest ona większa i droższa, tym dofinansowanie staje się proporcjonalnie większe. Osoby pragnące skorzystać z programu mogą liczyć nawet na 20,5 tys. zł dofinansowania. Głównym zadaniem programu jest redukcja emisji dwutlenku wegla. 

Czy opłaca się korzystanie z programu Mój prąd w 2022 roku?

Podobnie jak w przypadku każdego programu rządowego mającego na celu pomoc w modernizacji już istniejącej inwestycji lub dofinansowaniu nowo powstałej, zawsze warto starać się o finansową pomoc. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na dostosowanie gospodarstwa domowego do najwyższych standardów bez potrzeby generowania wyjątkowo dużych środków. Bez względu więc czy jest to 2020 czy 2022 rok, korzystanie z programów tego typu zawsze wiąże się z korzyściami.

Kto może skorzystać z dofinansowania z programu Mój Prąd?

Najnowsza odsłona programu skierowana jest głównie do osób fizycznych których instalacje fotowoltaiczne w domyśle włączone mają zostać do nowego systemu rozliczeń a mianowicie net - billing. Dotyczy ona także klientów posiadających system rozliczeń net - metering, pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń. O ile w poprzednich edycjach klienci programu mieli możliwość pobierać energię w dowolnym momencie bez ponoszenia kosztów, o tyle w najnowszym programie zobowiązani oni będą do rozliczania się z wyprodukowanej energii w proporcji 1 do 0,8 bez dodatkowych opłat.

Mój prąd, wnioski, terminy i dopłaty

Wniosek o dofinansowanie z programu Mój Prąd można złożyć za pośrednictwem sieci internetowej pod warunkiem posiadania profilu zaufanego bądź e-dowodu. Można go złożyć na stronie internetowej www.pz.gov.pl. Aby nasz wniosek został złożony poprawnie wymagane będzie posiadanie kopii faktury za montaż instalacji fotowoltaicznej z adnotacją o zgłoszeniu jej do programu, dowód zapłaty, zaświadczenie od Operatora sieci dystrybucyjnej oraz ewentualnie oświadczenie samodzielnego montażu.

Program Mój Prąd ruszył 15 kwietnia 2022 i właśnie od tego dnia można składać wnioski o dofinansowanie. A jest o co wnioskować gdyż w zależności od projektu można zyskać od 4 do nawet 20,5 tys. złotych.