Tematem wystaw, seminariów i dyskusji na Architect@Work 2023 staną się "zewnętrza". Skoro tak, wyjątkowa przestrzeń włoskiej firmy Laminam będzie wyrażać ideę Laminam Total Look, czyli wszechstronności spieków. Inspiracji do rozmów o stosowaniu płyt we wszystkich partiach budynku, zarówno zamkniętych, jak i otwartych, dostarczy kreatywna instalacja. Specjalnie na to wydarzenie zaprojektował ją wyjątkowy twórca - Marcin Tomaszewski, architekt i artysta, właściciel firmy Reform Architekt.

To ekskluzywne wydarzenie dla architektów i projektantów wnętrz rok temu zrobiło prawdziwą furorę. Czas więc na drugą edycję! Powodów, by 30 i 31 maja pojawić się w centrum targowo-wystawienniczym Expo XXI w Warszawie, jest wiele. Do najważniejszych należy bez wątpienia prezentacja 200 innowacyjnych produktów, wybranych na tę okazję przez jury złożone z ekspertów branży. Wartościowo i inspirująco zapowiadają się też seminaria. Cenny dla architektów i projektantów wnętrz jest oczywiście również networking, który w kreatywnej przestrzeni marki Laminam zyska szczególnie inspirujący kontekst.

Uniwersalny materiał i wszechstronny twórca

Tegoroczne stoisko Laminam to kreatywna instalacja zainspirowana skyline’em wielkiego miasta. Projekt przypomina, że włoskie spieki wyróżniają się nie tylko doskonałym wzornictwem, ale również absolutnie uniwersalnym zastosowaniem. Inspirującą przestrzeń wykreował równie wszechstronny twórca. To Marcin Tomaszewski, architekt, projektant wnętrz i mebli, właściciel firmy Reform Architekt, a także artysta.

-Kierunek projektowy podsunęły mi same spieki Laminam - zdradza autor instalacji. - Zdecydowałem się sięgnąć po przykłady wszystkich dostępnych formatów, a przy tym pokazać różnorodność nie tylko wzorów czy kolorów, ale również wykończeń i tekstur. Ich uniwersalne zastosowanie zarówno we wnętrzach, jak i w zewnętrznych częściach budynków podpowiedziało mi, by stworzyć formy przestrzenne, pełnoplastyczne. Tak narodził się miejski krajobraz w miniaturze - mówi Marcin Tomaszewski, właściciel Reform Architekt.

Z autorem tej przestrzeni na Architect@Work będzie można spotkać się osobiście. Marcin Tomaszewski zaprasza na stoisko Laminam 30 maja w godz. 15:00–18:00. To wyjątkowa okazja, aby temat spieków (i nie tylko!) zgłębić w rozmowie z utalentowanym twórcą oraz doświadczonym praktykiem.

Laminam x Reform Architekt.

Laminam Total Look, czyli nieruchomość ze wszystkich stron

Z perspektywy projektanta zarówno wnętrz, jak i budynków, spieki Laminam mają niepodważalne zalety. Przy nawet największych formatach charakteryzują się niewielką grubością (już od ok. 5 mm) oraz relatywnie małym ciężarem. Jednocześnie, przy ogromnie zróżnicowanym designie i  łatwej obróbce,znakomicie odporne na zarysowania i plamy. Nawet modele o wyraźnej fakturze ułatwiają utrzymanie idealnej czystości.

Z tego powodu w kreatywnej przestrzeni Laminam spieki pojawiły się na ścianach, blatach (symbolizujących również posadzki), korpusach mebli i na ich frontach. Równie dobrze można je stosować np. w niecce zlewozmywaka lub umywalki, na tarasie czy na elewacji. I to zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej - tam, gdzie parametry techniczne, użytkowe czy higieniczne muszą stać na absolutnie najwyższym poziomie. Spieki odpowiadają na nawet najbardziej wyśrubowane potrzeby!

Prezentacja twórczo nawiązująca do krajobrazu metropolii przypomina o jeszcze jednym bardzo ważnym wątku. Płyty Laminam wyróżniają się też m.in. niepodatnością na skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury, od silnego mrozu po żar. Dla projektantów budynków, a także wnętrz użyteczności publicznej, duże znaczenie ma ponadto odporność spieków na głębokie ścieranie, intensywne czyszczenie, jak również na promieniowanie UV. Te zalety czynią je doskonałym i często stosowanym materiałem do wykonywania elewacji, tarasów oraz intensywnie użytkowanych półotwartych obiektów użyteczności publicznej.

Co nowego w mieście? Zobacz to i poczuj

Instalacja autorstwa Marcina Tomaszewskiego jest jednocześnie prezentacją najnowszych modeli spieków Laminam. Ściany ozdobiły modele z kolekcji Diamond, zaprezentowane tej wiosny na targach Salone del Mobile w Mediolanie. Spojrzenia przyciąga tu delikatnie opalizująca powierzchnia Polished Starlit, która daje wibrujący efekt migotania gwiazd. Możemy zdradzić, że to rezultat zastosowania pyłu kwarcowego. Jesteśmy pewni, że gości tej kreatywnej przestrzeni zachwyci też nowe wykończenie Caress, które sprawia, że twarde jak kamień spieki dają w dotyku przyjazne odczucie miękkości. Warto się o tym przekonać osobiście.

Boki kubików tworzących miejski krajobraz powstały z kolei z wykorzystaniem unikatowej kolekcji IN-SIDE. Seria ta nazwę wzięła od innowacyjnej technologii Laminam, dzięki której wzór widoczny na płaszczyźnie ma kontynuację w przekroju płyty. W rezultacie wszelkie żłobienia, frezowania i uwidocznione krawędzie nie tylko nie osłabiają finalnego efektu realizacji, ale wręcz podnoszą jego klasę na poziom do niedawna osiągalny tylko przy użyciu kamienia naturalnego.

Górne powierzchnie "wieżowców" prezentują z kolei spieki z kolekcji Seasonal Designs 2023. Jest to limitowana gama spieków kwarcowych Laminam, stworzona specjalnie dla klientów w Polsce i dostępna wyłącznie w naszym kraju. Co ważne, premierowe wzory płyt, wykonane w niskim nakładzie, będą oferowane tylko do końca 2023 roku. Jest to więc okazja, by wnętrza projektowanego mieszkania lub domu wzbogacić o coś wyjątkowego i unikatowego.

Płyty uniwersalne z natury

Warto wiedzieć, że uniwersalność zastosowań - o której Laminam chce przypomnieć podczas tegorocznego Architekt@Work - wypływa wprost z metody produkcji spieków. Powstają one w procesie wypału odpowiednich kruszyw w temperaturze ok. 1300°C. Rozgrzane tak mocno ziarna stapiają się z sobą, tworząc nierozłączną całość.

Efektem jest nakreślona już gama wyjątkowych cech technicznych i użytkowych. A wraz z nimi (co nieczęste) - zestaw zalet ekologicznych. W kontekst zrównoważonego rozwoju, coraz mocniej akcentowanego w kontekście projektowania budynków, warto zwrócić uwagę m.in. na naturalny skład spieków Laminam, ich długowieczność oraz łatwość recyklingu.

Ale to wciąż nie wszystko. Dzięki dodatkowej powłoce Laminam Ambience spieki na elewacji czy tarasie  aktywnie usuwają zanieczyszczenia z powietrza (VOC, NOx, SOx) w otoczeniu budynku oraz zwalczają bakterie. Działanie to opiera się na reakcji fotokatalitycznej z udziałem promieni słońca. To kolejny krok w stronę lepszej przyszłości, o którym można i warto porozmawiać podczas spotkania na Architect@Work.

Laminam x Reform Architekt.

Architect@Work,
30-31 maja 2023,
Centrum Wystawienniczo-Targowe EXPO XXI - Warszawa,
ul. Prądzyńskiego 12/14.

Laminam x Reform Architekt.

Szczegóły programu na: www.architectatwork.pl

Więcej informacji na: www.facebook.com/LaminamPoland