Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie” to swego rodzaju próba Rządu, by umożliwić obywatelom wsparcie finansowe przy dość wysokich cenach mieszkań oraz przy trudnościach z uzyskiwaniem kredytów hipotecznych. Warunki tegoż programu przedstawiają się bardzo korzystnie, niemniej jednak przede wszystkim warto dowiedzieć się, na czym tak w ogóle ten program polega i kto może z niego skorzystać.

Założenia programu „Pierwsze Mieszkanie”

Według założeń program „Pierwsze Mieszkanie” ma zapewnić młodym ludziom pomoc finansową w zakupie ich pierwszego mieszkania bądź też domu. Wsparcie to może być także wykorzystywane przez obywateli na rzecz budowy lub wykończenia domu albo i nawet na zakup działki, na której miałby takowy dom zostać zbudowany w późniejszym czasie.

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż program „Pierwsze Mieszkanie” składa się w rzeczywistości z dwóch odrębnych rozwiązań, jakimi są:

- Bezpieczny Kredyt 2% - system, w którym można uzyskać dofinansowanie do kredytu hipotecznego;

- Konto Mieszkaniowe – konto oszczędnościowe, które pozwala na zgromadzenie pieniędzy przeznaczonych na zakup pierwszego mieszkania lub domu.

"Pierwsze Mieszkanie" - warunki

Bezpieczny Kredyt 2% to jedna z form programu „Pierwsze Mieszkanie”, polegająca na możliwości uzyskania dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Oprocentowanie takiego kredytu dla osoby korzystającej z tej formy pomocy, jak sama nazwa wskazuje, wynosi 2%. Pozostała część oprocentowania danego kredytu, nie licząc marży nakładanej przez bank, jest dopłacana przez Państwo. Maksymalną wysokością kredytu, jaki w ramach tego programu można wziąć, jest 500 tysięcy złotych w przypadku, gdy beneficjentem jest osoba samotna i bezdzietna oraz 600 tysięcy złotych, jeśli taki kredyt chce uzyskać małżeństwo bądź też samotny rodzic z dzieckiem.

Konto Mieszkaniowe to druga z form programu „Pierwsze Mieszkanie”, która z kolei kierowana jest w szczególności do tych osób, które chcą zakupić mieszkanie dopiero na przestrzeni kolejnych kilku lat, odkładając pieniądze jednocześnie na wkład własny. W przypadku tej formy pomocy Państwo wypłaca osobom korzystającym premię za systematyczne wpłaty na konto.

Taka premia naliczana jest co rok, jednak wypłacona może zostać tylko i wyłącznie jednorazowo dopiero w momencie zakupu mieszkania bądź domu. Co więcej, takie konto może zostać założone przez rodziców dla ich nastoletnich dzieci. W takim przypadku rodzice mogą wpłacać na konto pieniądze do momentu ukończenia przez ich dzieci 18. roku życia. Od tegoż to momentu nastolatek będzie miał 5 lat, by wykorzystać zgromadzone środki w celu zakupienia swojego własnego pierwszego mieszkania.

W każdym roku osoba korzystająca z tej formy rządowego wsparcia ma możliwość, by bez utraty korzyści pominąć jedną wpłatę w danym roku. Okres oszczędzania powinien mieścić się w przedziale czasowym nie krótszym niż 3 lata i nie dłuższym niż 10 lat. Co więcej, wpłacane kwoty mogą się od siebie różnić, aczkolwiek nie mogą być niższe niż 500 zł oraz wyższe niż 2000 zł.

Kto może skorzystać z programu „Pierwsze Mieszkanie”?

Jeśli chodzi o Bezpieczny Kredyt 2%, z takiej formy pomocy mogą korzystać wszystkie osoby nieprzekraczające 45. roku życia, pod warunkiem, iż nie posiadają one, ani też nie posiadały w przeszłości, żadnego prawa do lokalu bądź też domu jednorodzinnego. Osoby, które w przeszłości posiadały już mieszkanie, nawet jeśli je sprzedały, niestety nie kwalifikują się do przystąpienia do programu.

W przypadku, gdy o udział w programie stara się małżeństwo, wystarczy, by tylko jedna osoba spełniała kryteria przystąpienia do programu, natomiast jeśli mowa o parze, która nie jest małżeństwem, koniecznie obie osoby muszą takowe kryteria spełniać. Być może z tej formy pomocy będą mogły również skorzystać osoby, które otrzymały część własności danego mieszkania bądź domu na drodze spadkowej, a nie zamieszkują tej nieruchomości, aczkolwiek taka możliwość jest jeszcze rozważana przez Rząd.

Mówiąc z kolei o drugiej formie pomocy programu „Pierwsze Mieszkanie”, jaką jest Konto Mieszkaniowe, mogą z niej skorzystać osoby, planujące zakupienie mieszkania w ciągu kilku najbliższych lat. Kryteria przystąpienia są dość podobne jak we wcześniejszym przypadku, a więc kandydaci nie mogą posiadać ani teraz, ani również nie mogli posiadać w przeszłości, mieszkania bądź domu.

Niemniej jednak możliwe jest skorzystanie z Konta Mieszkaniowego w przypadku, gdy dana osoba bądź rodzina mieszka z co najmniej dwójką własnych, bądź także przysposobionych dzieci we własnym mieszkaniu o niewielkim metrażu. W przypadku dwójki dzieci taka nieruchomość nie może przekraczać 50m2, w przypadku trójki dzieci – 75m2, w przypadku czwórki dzieci – 90m2 oraz bez limitu metrażowego w przypadku przynajmniej piątki dzieci.