Zbigniew Wodecki, znana postać polskiej sceny muzycznej, został upamiętniony poprzez mural w Katowicach. Dzieło to, znajdujące się na ulicy Tylnej Mariackiej, stanowi hołd dla artysty i jego wkładu w polską kulturę. Mural został stworzony przez duet Czary-Mury, a jego odsłonięcie miało miejsce w centrum miasta, niedaleko Teatru Śląskiego i siedziby NOSPR-u.

Uśmiech Wodeckiego wita podróżnych

W centrum Katowic, dokładnie przy ulicy Tylnej Mariackiej, odsłonięto mural z wizerunkiem Zbigniewa Wodeckiego. Teraz każdy, kto przyjedzie na peron pierwszy katowickiego dworca, będzie witany uśmiechem tego wybitnego artysty. Mural ten jest hołdem dla Wodeckiego, który choć związany był głównie z Krakowem, miał również silne korzenie śląskie.

Kim byli twórcy muralu?

Za stworzenie tego wielkoformatowego obrazu odpowiadają Marek Grela i Marta Piróg, znani jako duet Czary-Mury. Inspiracją do stworzenia muralu była sama postać Zbigniewa Wodeckiego oraz jego bogata twórczość. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy - Tylna Mariacka znajduje się w ścisłym centrum miasta, niedaleko Teatru Śląskiego i siedziby NOSPR-u. 

fot. Polska Press/East News

Śląskie korzenie Wodeckiego

Zbigniew Wodecki miał głębokie korzenie śląskie. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (obecnie NOSPR). Artysta spędził w Katowicach swoje dziecięce lata. Jego siostra, mieszkająca w Katowicach, była śpiewaczką w Operze Gliwickiej. Wodecki wielokrotnie występował w Teatrze Śląskim i mówił z wielkim uczuciem o Śląsku, nazywając Ślązaków "muzykalnym narodem".

Wodecki - legenda polskiej muzyki

Zbigniew Wodecki był nie tylko wokalistą, ale także kompozytorem, multiinstrumentalistą i aranżerem. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60., a w ciągu lat stworzył wiele niezapomnianych hitów, takich jak "Chałupy Welcome to", "Lubię wracać tam, gdzie byłem" czy "Zacznij od Bacha". Jego wkład w polską kulturę muzyczną jest nieoceniony.

Katowicki szlak murali

Katowice, choć znane głównie z przemysłowej przeszłości, w ostatnich latach stały się prawdziwym centrum sztuki ulicznej. Mural z wizerunkiem Wodeckiego to tylko jeden z wielu artystycznych obrazów zdobiących ściany miasta. Warto również odwiedzić mural upamiętniający Nikifora, słynnego malarza prymitywisty, który zdobi jedną z kamienic w centrum. Nieopodal znajduje się również imponujący obraz przedstawiający sceny z życia górników, nawiązujący do głębokich korzeni przemysłowych regionu.

Dla miłośników nowoczesnej sztuki polecamy mural z abstrakcyjnym przedstawieniem muzyki jazzowej, oddający ducha kulturalnej odnowy miasta. Na koniec, nie można przegapić kolorowego portretu Ireny Szewińskiej, legendy polskiego sportu, który dodaje energii każdej wizycie w Katowicach. Każdy z tych murali opowiada inną historię, czyniąc spacer po Katowicach prawdziwą podróżą przez kulturę i historię.

Zdjęcie otwierające artykuł: Zbigniew Wodecki na muralu w Katowicach Polska Press/East News