Polski projekt Boreas, autorstwa nieformalnego startupu pd meds, którego zespół w większości związany jest z Politechniką Warszawską, zwyciężył w polskiej edycji prestiżowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2023. Boreas to innowacyjny system do rehabilitacji pulmonologicznej, który może poprawić jakość życia chorych na całym świecie. Wśród wyróżnionych zgłoszeń znalazły się dwa projekty z Krakowa. The Life Chariot autorstwa Piotra Tłuszcza - projekt przyczepy ewakuacyjnej oraz Innowacyjne materiały do regeneracji kości, stworzone przez zespół młodych wynalazców w składzie: Julia Radwan Pragłowska, Łukasz Janus, Aleksandra Sierakowska, Julita Śmietana.

Inspiracja w obliczu pandemii Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie wielu ludzi na całym świecie, ale dla niektórych stała się inspiracją do tworzenia. Tak było w przypadku zespołu pd meds, który podczas pandemii wpadł na pomysł stworzenia nowoczesnego systemu do rehabilitacji pulmonologicznej. Inspiracją była bliska osoba jednego z członków zespołu, która zmagała się z konsekwencjami przebytej choroby. 

Jak działa Boreas?

Boreas to innowacyjny system do rehabilitacji pulmonologicznej, który wykorzystuje mikrokomputer do kontroli trudności wykonywanych ćwiczeń, zbierania danych oraz wizualizacji prawidłowego wykonywania ćwiczeń oddechowych. Urządzenie jest wyposażone w wymienne części, takie jak sterylny filtr i rurkę wlotową, co umożliwia jego stosowanie przez wielu pacjentów. Co więcej, Boreas pozwala na wykonywanie ćwiczeń w domu pod okiem wirtualnego trenera, co jest szczególnie ważne w obliczu ograniczonego dostępu do specjalistów.

Zaangażowanie i wsparcie

Zwycięstwo w krajowym etapie Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyniosło zespołowi pd meds wsparcie finansowe w wysokości 26 500 zł na dalszy rozwój projektu. Środki te zostaną przeznaczone na budowę konstrukcji urządzenia, opracowanie algorytmu oraz udoskonalenie gry dla użytkowników. Zespół planuje także przeprowadzenie badań nad skutecznością urządzenia na grupie pacjentów.

Eksperci w składzie zespołu

Za projektem Boreas stoi zespół pd meds, w skład którego wchodzą: Piotr Falkowski, lider zespołu i doktorant Politechniki Warszawskiej, Maciej Pikuliński, ekspert w obszarze algorytmów sterowania, Bazyli Leczkowski, ekspert w obszarze szybkiego prototypowania oraz Anna Pastor, ekspertka w obszarze projektowania zorientowanego na użytkownika.

Przyszłość Boreas

Boreas przechodzi do międzynarodowego etapu Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, a zespół pd meds planuje kontynuować pracę nad projektem, badając zainteresowanie rynku podczas targów Medica 2023. Z niecierpliwością czekamy na dalsze osiągnięcia tego innowacyjnego projektu i życzymy zespołowi pd meds wielu sukcesów w przyszłości.