Zmiany budowlane na rok 2024, wynikające z nowelizacji rozporządzeń Ministra Infrastruktury oraz Ministra Rozwoju wejdą w życie dopiero 1 kwietnia 2024 roku, warto jednak już teraz zapoznać się z nowymi zasadami, które obowiązywać będą w przypadku budowy, przebudowy, rozbiórki i remontu obiektów budowlanych.

Zagadnienia w artykule:
  • Prawo budowlane na 2024 rok - co się zmieni?
  • Ważne dla mieszkańców zmiany w prawie budowlanym w 2024 roku
  • Ograniczenie „betonozy”
  • Przyjazne place zabaw dla dzieci
  • Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego
  • Więcej prywatności na balkonach
  • Podwyższone normy akustyczne - mniej hałasu w mieszkaniach
  • Zapewnienie miejsca na wózki i rowery
  • Zwiększenie odległości budynków magazynowych i produkcyjnych od budynków mieszkalnych
  • Zmiany w odległości pomiędzy budynkami
  • Nowe wyliczenia powierzchni budynku
  • Większe nasłonecznienie pomieszczeń

Prawo budowlane na 2024 rok - co się zmieni?

Nowelizowane Prawo budowlane na rok 2024 przewiduje szereg zmian, których zamierzeniem jest między innymi poprawa jakości, bezpieczeństwa i funkcjonalności nieruchomości oraz większa dbałość o środowisko naturalne. Ma również na celu wykluczenie ryzyka, wynikającego ze stawiania budynków bez wymaganej dokumentacji, czyli niezgodnie z prawem, a także zwalczanie nadużyć na rynku nieruchomości i przeciwdziałanie „patodeweloperce”.

Ważne dla mieszkańców zmiany w prawie budowlanym w 2024 roku

Zmiany, wynikające z nowelizacji oceniono jako pozytywne, ponieważ w sposób znaczący poprawiają one komfort mieszkańców. Warto nadmienić, że dotyczy to zarówno komfortu użytkowania budynków, jak i korzystania z dobrodziejstw terenów zielonych. Poniżej najważniejsze zmiany w Prawie budowlanym w 2024 roku.

Ograniczenie „betonozy”

Ustawa przewiduje obowiązek zapewnienia minimum 20% powierzchni biologicznie czynnej na działkach o powierzchni 1000 m2 i więcej. Mowa tu o działkach, które są przeznaczone pod publiczny, ogólnodostępny plac. Jeszcze więcej zieleni, bo minimum 25% będzie widać na działkach budowlanych, przeznaczonych pod budynki mieszkalne.

 Przyjazne place zabaw dla dzieci

Nowelizacja określa minimalną powierzchnię placu zabaw przy budynkach wielorodzinnych w odniesieniu do ilości mieszkań, znajdujących się w budynku. Obligatoryjnie budynki lub zespoły budynków o ilości 20 mieszkań i więcej będą musiały zostać wyposażone w miejsce rekreacyjne dla dzieci, znajdujące się w ich sąsiedztwie. Jednocześnie ustalono, że na placu zabaw powinno znaleźć się wyposażenie, uwzględniające różne kategorie wiekowe dzieci oraz takie, które zapewnia różne funkcje zabawy.

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego

W celu zapobieżenia „patodeweloperce” i budowie przez developerów zbyt małych lokali, ustawowo narzucono minimalny metraż lokalu użytkowego, wynoszący od 1 kwietnia 25 m2. Mniejsze lokale użytkowe będą mogły mieścić się na parterach budynków, jednak powinny mieć bezpośredni dostęp od ulicy. Wyłączone z tych zasad zostały hotele, pensjonaty i motele.

Więcej prywatności na balkonach

W przypadku nowo projektowanych mieszkań z balkonami posadowionymi na jednej płycie, wymagany będzie montaż przegród pomiędzy nimi, zapewniających prywatność na każdym z balkonów. Przegrody powinny być o odpowiedniej wysokości i muszą przepuszczać światło.

Podwyższone normy akustyczne - mniej hałasu w mieszkaniach

W nowo budowanych budynkach trzeba będzie sprostać podwyższonym standardom izolacyjności akustycznej, dotyczących drzwi wejściowych do mieszkania również z korytarza lub klatki schodowej (37 dB). Ponadto podwyższone zostaną normy izolacyjności akustycznej także w przypadku przegród wewnętrznych i stropów. Od 1 kwietnia nastąpią zmiany w projekcie technicznym budynków mieszkalnych, który będzie musiał zostać uzupełniony o analizę rozwiązań materiałowych i technicznych, dotyczących akustyki budynku.

Zapewnienie miejsca na wózki i rowery

W nowym budownictwie wielorodzinnym wymagane będzie dodatkowe pomieszczenie o powierzchni minimum 15 m2, przeznaczone na przechowanie wózków i rowerów. Opcjonalnie dopuszczalna jest budowa wiaty, altany lub budynku gospodarczego.

Zwiększenie odległości budynków magazynowych i produkcyjnych od budynków mieszkalnych

Do 30 metrów zwiększono odległość posadowienia budynków magazynowych i produkcyjnych od budynków zamieszkania zbiorowego oraz budynków mieszkalnych.

Zmiany w odległości pomiędzy budynkami

Z 4 do 5 metrów zwiększona zostaje odległość budynku wielorodzinnego od granicy działki. Dotyczy to budynków o wysokości ponad 4 kondygnacji naziemnych i bez znaczenia jest, czy ściana wyposażona jest w okna i drzwi, czy jest ich pozbawiona. Zapis nie dotyczy sytuacji, kiedy za granicą działki znajduje się plac dostępny publicznie lub droga. Dodatkowym obostrzeniem jest odległość balkonu od granicy działki, wynosząca 3 metry.

Nowe wyliczenia powierzchni budynku

W powierzchnię całkowitą nie będą wliczać się tarasy, balkony i loggii. Również powierzchnia zabudowy zostanie pomniejszona o te elementy oraz elementy drugorzędne budynku takie jak rampy, schody zewnętrzne, podjazdy, wiaty, czy gzymsy.

Większe nasłonecznienie pomieszczeń

Czas nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych w nowo budowanych mieszkaniach zwiększy się z 3 do 3,5 godzin dziennie. Wyjątkiem są mieszkania usytuowane w zabudowie śródmiejskiej.

Zmiany dotyczące miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych

Do 6% w stosunku do wszystkich miejsc postojowych przed budynkiem została ograniczona ilość miejsc parkingowych zbliżonych do okien, przeznaczonych dla pojazdów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Źródło:

  • Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r., poz. 1225), wpisana pod numerem 100 do wykazu prac legislacyjnych Ministra Rozwoju i Technologii, która została uchwalona w październiku 2023 r.
  • Nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.