Targi Salone del Mobile w Mediolanie co roku emocjonują miłośników wnętrz i designu. Mimo że to w dużej mierze święto dla włoskich marek, nie brakuje tam przedstawicieli innych krajów - w tym naszego! Jakie polskie marki w tym roku wystawiają się w Mediolanie?

W dniach 16-21 kwietnia 2024 r. oczy specjalistów od designu i wnętrz, a także zwykłych pasjonatów skierowane są na Mediolan. Kolejna edycja targów Salone del Mobile - wraz z imprezami towarzyszącymi - tradycyjnie zachwyca rozmachem oraz bogactwem pokazywanych przedmiotów i samych ekspozycji. Oto polskie marki, które można spotkać w europejskiej stolicy designu.

Fameg - Salone Internazionale del Mobile, hala 03, stoisko F24

Rozpoznawalna polska marka z Radomska, która specjalizuje się przede wszystkim w meblach z drewna giętego. To kontynuator uruchomionych w 1881 roku właśnie w tym mieście zakładów Thonetów (pod nazwą "Bracia Thonet"), czyli rodziny niemal legendarnego twórcy technologii gięcia drewna Michaela Thoneta. Współczesna nazwa pochodzi od słów "Fabryka Mebli Giętych" i weszła do obiegu w latach 50., czyli niewiele po drugiej wojnie światowej. Dziś Fameg zatrudnia ok. 600 pracowników i nie boi się nowoczesnych rozwiązań technicznych. Jednak tradycja pieczołowitego gięcia drewna nie zanikła! Na szczególną uwagę zasługują kultowe krzesła wykonane w tej technologii.

Paged Meble - Salone Internazionale del Mobile, hala 05, stoisko B25

Kolejny polski specjalista od mebli drewnianych - w tym tych z drewna giętego. Co ciekawe, historia współczesnego Pagedu zaczyna się dokładnie w tym samym roku co Famegu, czyli w 1881. Wtedy to Josef Hofmann, kupiec z Zabłocia, założył fabrykę mebli giętych w Jasienicy (ówczesne Austro-Węgry). Po kilkudziesięciu latach jej losy splotły się z meblarską potęgą Thonetów. W 1923 roku fabryka znalazła się w większej grupie pod nazwą "Thonet-Mundus". Współczesna nazwa Paged również pochodzi od dłuższej frazy, a konkretniej - nazwy "Polska Agencja Eksportu Drewna". Dziś firma znana jest zarówno z tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych mebli drewnianych, w tym zwłaszcza krzeseł czy stołów.

SED-JA - Salone Internazionale del Mobile, hala 01, stoisko L06

Marka może mniej znana w Polsce, ale za to działająca z rozmachem. Swoje meble eksportuje głównie do Europy Zachodniej, USA, Meksyku, Australii i Japonii. Poza tym już nie pierwszy raz prezentuje swoje produkty w Mediolanie. W porównaniu do wspomnianych wyżej firm ma krótszą historię, bo powstała w 2005 roku. Siedzibę ma w Międzyrzeczu Górnym niedaleko Jasienicy (Paged!). A w czym się specjalizuje? Nowoczesnych, świetnych jakościowo meblach z drewna: w krzesłach, fotelach i stołkach. Ofertę kieruje zaś przede wszystkich do wnętrz publicznych i komercyjnych, takich jak biura, hotele i rezydencje.

Sits - Salone Internazionale del Mobile, hala 07, stoisko D20

Sits to prężnie działająca marka meblowa, która jest obecna na rynku od ponad 30 lat, a dziś znajdziemy ją w ponad 20 krajach europejskich, w USA i Kanadzie. Zaczynała jako firma z kilkudziesięcioma pracownikami, dziś zatrudnia tysiące osób. Od 2022 roku wchodzi w skład duńskiej Grupy Actona. A co oferuje? Meble produkowane ręcznie w europejskich fabrykach jako udana fuzja innowacji technologicznych i tradycji rzemieślniczych. Siedziba firmy Sits znajduje się w Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim.

Zieta Prozessdesign - Salone Internazionale del Mobile, hala 14, stoisko E37

Oskara Zięty nikomu nie trzeba przedstawiać! Jego firma zdobyła serca miłośników designu w Polsce i za granicą. Ikoniczny już stołek Plopp, najlżejsze krzesło świata Ultraleggera, bajeczne lustra czy inne meble i akcesoria - stoiska Zieta Prozessdesign nie można pominąć w Mediolanie. Projektant śmiało eksperymentuje z nowoczesnymi technologiami, zachwyca nietuzinkowymi, rzeźbiarskimi formami i tworzy intrygujące, praktyczne ozdoby wnętrz, które zawsze przyciągają wzrok. Swoją bazą zawodową wybrał Wrocław.

Omnires - International Bathroom Exhibition, hala 10, stoisko D09

Marka Ominires (z siedzibą w Nadarzynie nieopodal Warszawy) przebojem zawojowała polskie wnętrza łazienkowe i kuchenne. Specjalizuje się w produkcji armatury i akcesoriów, wanien i umywalek oraz rozwiązań do strefy prysznica i WC. Najlepiej kojarzona jest ze świetnie zaprojektowanych baterii łazienkowych oraz kuchennych, w których dobre odzwierciedlenie mają najgorętsze trendy wzornicze z bogactwem form, kolorów i dekorów. Produkty Omnires zdobywały zresztą prestiżowe nagrody za wzornictwo oraz innowacyjne materiały i rozwiązania, jak chociażby Red Dot Design Award, iF Design Award czy German Design Award. Innymi słowy, Mediolan to właściwe miejsce dla tej marki!

Pent - International Furnishing Accessories Exhibition, pawilon 13, stoisko D02

Bardzo ciekawa polska marka z Bielska-Białej (kłaniają się okolice Pagedu i SED-JA!), która oferuje - jak możemy znaleźć w wielu opisach - luksusowe akcesoria do ćwiczeń. Oglądając produkty oferowane przez Pent, możemy naprawdę zmotywować się do zdrowego trybu życia! Chodzi bowiem o małe dzieła sztuki użytkowej - mocno różniące się od masowo produkowanych akcesoriów do ćwiczeń, które znajdziemy w sklepach sportowych. Tu już mamy chociażby piękne kolory ziemi, wysokiej jakości materiały, w tym te nieoczywiste (np. drewno), i odrobinę sentymentu vintage. Takie przedmioty stanowią niezwykły element także wystroju wnętrza. Zatem kierunek Mediolan!