Do czego służy sreberko?

Zastosowań folii aluminiowej jest mnóstwo. Można ją wykorzystać do przechowywania w lodówce resztek jedzenia, można używać jej na grillu jako tacki, można w niej zawijać rybę do pieczenia w piekarniku lub na patelni. Sprawdzi się nawet przy sprzątaniu. Jeśli chcecie wiedzieć w jaki sposób, przeczytajcie poniższy artykuł:

Choć niby każdy z nas wie, że folia aluminiowa ma stronę błyszczącą i matową, to jednak używając sreberka zdajemy się o tym zapominać i zupełnie nie zwracać na to uwagi. A to duży błąd! Tylko poznając właściwości obu stron możemy stosować folię w odpowiedni sposób.

Strona błyszcząca

Błyszcząca strona folii lepiej odbija światło i ciepło. Dlatego sprawdzi się jeśli chcesz zadbać o to, by produkty spożywcze się nie nagrzały. To ta strona powinna być na zewnątrz, gdy pakuje się na przykład kanapki do szkoły czy pracy.

To samo dotyczy produktów spożywczych, które chcemy schować w lodówce lub zamrażarce. Błyszcząca strona zapewnia lepszą izolację odbijając zimno. Warto pamiętać o tym następnym razem, gdy będziemy pakować resztki z obiadu do lodówki czy szukać opakowania do zamrożenia jedzenia.

Warstwa matowa

W przeciwieństwie do błyszczącej strony, matowa słabiej odbija ciepło. Niektórzy uważają, że może nawet je pochłaniać. Te właściwości świetnie sprawdzą się przy przygotowywaniu wszelkich potraw na ciepło. Aby wykorzystać te zalety należy tak zawinąć produkty spożywcze by strona błyszcząca była od środka, a matowa od zewnątrz.

Zawijanie jedzenia w folię, czy to mowa o mięsie, warzywach czy rybach to świetny sposób na ich przygotowywanie. Dzięki niej danie jest zabezpieczone przed wysuszeniem i dużo bardziej soczyste niż przyrządzane w inny sposób.

Mój trik? Po usmażeniu kurczaka, przełóżcie go gorącego do folii aluminiowej i szczelnie ją zamknijcie, żeby jeszcze chwilę pobył w cieple. Dzięki tej metodzie będzie idealnie soczysty i chrupiący, tak jakbyście piekli go w piekarniku!

Sezon grillowy

Popularne sreberko to także praktyczne rozwiązanie przy grillowaniu. Oczywiście większość jedzenia można położyć bezpośrednio na ruszcie, ale folia po pierwsze sprawdzi się świetnie przy małych rzeczach, które mogłyby spaść, jak szparagi, pieczarki czy na przykład halloumi.

To także dobre rozwiązanie dla tych z nas, którzy nie lubią sprzątać. Czyli chyba dla wszystkich. Dzięki położeniu folii aluminiowej nie musimy się martwić o czyszczenie rusztu, co biorąc pod uwagę rodzaj zabrudzeń, jest bardzo uciążliwe.

Podczas grillowania błyszcząca strona sreberka powinna być skierowana na zewnątrz. Należy też unikać jej kontaktu z ogniem. Bardzo wysokie temperatury mogą prowadzić do wydzielania się niewielkich ilości aluminium.

Autor
Nie popełniajcie tego błędu. Sprawdźcie jak używać folii aluminiowej. Będziecie w szoku
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...